Menu Zamknij

Obchody Dnia Sybiraka w SP 15 – Lekcja historii

Dnia 19 września 2007 r. Pani Krystyna Zwierkowska wiceprezes Związku Sybiraków III RP spotkała się z uczniami klas szóstych oraz klas piątych Szkoły Podstawowej nr 15 w Przemyślu. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Dnia Sybiraka.

Tematem spotkania były losy Polaków w Związku Radzieckim podczas II wojny światowej. W przejmujący sposób Pani Zwierkowska opowiadała o losach własnych i pobycie swojej rodziny na Syberii. Została tam wywieziona z Przemyśla w lutym 1940 r. w bydlęcych wagonach, w warunkach urągających ludzkiej godności. W trakcie drogi wiele osób zmarło z zimna, chorób i głodu. Po przyjeździe na miejsce zamieszkali w drewnianych barakach. Ciężko pracowali przy wyrębie tajgi. Pani Krystyna sama będąc małą dziewczynką pomagała rodzicom. Praca Polaków odbywała się w srogim mrozie, który dochodził do ponad 50 stopni poniżej zera. Liczne odmrożenia różnych części ciała były na porządku dziennym. Sybiracy otrzymywali głodowe racje żywnościowe. Śmierć czyhała na każdym kroku.

Pani Krystynie i jej rodzicom udało się wrócić do kraju dopiero po sześciu latach ciężkiej katorgi, którą określiła „Golgotą Wschodu”.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali jej ciekawych aczkolwiek tragicznych wspomnień. Na koniec spotkania Pani Krystyna Zwierkowska otrzymała od dzieci kwiaty w kolorze barw narodowych.

Podobne wpisy