Menu Zamknij

Galeria Sztuki Współczesnej – 03.12.2010 r.

Z okazji obchodów Roku Sybiraka 3 grudnia 2010 r. w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu odbyło się otwarcie wystawy malarskiej prac wykonanych przez młodzież przemyskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Tematem była deportacja Polaków na Sybir w latach 1940–1956.

Z okazji tych obchodów 8 grudnia Sybiracy spotkali się z autorami nagrodzonych prac. W spotkaniu ponadto uczestniczyli pracownicy Galerii wraz z Dyrektorem dr. hab. Januszem Cywickim. Prezes Oddziału Związku Sybiraków Jerzy Rożko oraz członkowie Zarządu Oddziału: Joanna Preiss, Stanisława Żak, Ludwika Turowska, Maria Wielgosz, Lidia Kiełczyńska, Bronisław Klepacki podzielili się swoimi bolesnymi przeżyciami z zesłania na daleką Syberię.

Jerzy Rożko i Wiceprezes Joanna Preiss wręczyli na ręce Dyrektora i jego zastępcy książki autorki pani Kubajak pt. „Sybir i Syberia” oraz „Kresy i Syberia”, opisujące zesłania dzieci.

Na zakończenie spotkania wyświetlono film o deportacji na Sybir pt. „Na nieludzką ziemię”, nakręcony z okazji obchodów 70. rocznicy, które odbyły się w Przemyślu 28 lutego 2010 r.

Podobne wpisy