Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
Menu Zamknij

„Zapal Znicz Wywiezionym” – 72. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. 10 luty 2012 r.

Tradycyjnie, nasz Oddział każdego roku obchodzi rocznicę deportacji na Sybir mieszkańców Przemyśla i okolic. W tym roku wspólnie ze Związkiem Sybiraków III RP, przy współudziale Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Centrum Kulturalnego i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, obchodzono 72. Rocznicę wywózki pod hasłem ?Zapal znicz wywiezionym?. Obchody rozpoczęły się Eucharystią w kościele pw. św. Trójcy w Przemyślu. Przejmującą homilią wygłosił ksiądz Tadeusz Pater, salezjanin i kresowianin, który pamiętał czasy zsyłek i chociaż sam nie był deportowany opisał przebieg deportacji i przeżycia ludności zamieszkałej na kresach na bazie swojej rodziny. Po Mszy świętej odbyło się spotkanie przy tablicy pamięci wmurowanej w murze kościoła. Podczas uroczystości Honorową Odznaka Sybiraka zostali odznaczeni Pan Robert Chomo, Prezydent Miasta Przemyśla oraz Pani Henryka Kaszycka-Paniw Sekretarz Miasta. Następnie zakańczając tę część obchodów, zostały zapalone znicze i złożone kwiaty pod tablica pamięci.
Następna część uroczystości odbyła się na rampie kolejowej na Bakończycach. Pan Jerzy Rożko, Prezes naszego Oddziału, w krótkim przemówieniu przypomniał historię deportacji naszych Rodaków w dniu 10 lutym 1940. Na rampie ułożone znicze w symboliczny napis rocznicy deportacji.

Galeria zdjęć:  https://photos.app.goo.gl/NkSseFFhoLkDWHZ1A

Podobne wpisy

Click to listen highlighted text!