Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME

13 kwietnia 2012 r. członkowie Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu: Joanna Preiss, Lidia Kiełczyńska, Krystyna Kaszuba, Stanisława Żak i Bronisław Klepacki spotkali się z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Orłach.

Młodzież obejrzała dokumentalny film pt;”Losy Zesłanców Sybiru”, który pokazał tragiczne losy obywateli polskich zesłanych podczas II wojny światowej na Syberię, zapoznała się z wierszami Mariana Jonkajtysa – barda polskiego sybirackiego losu, wysłuchała osobistych wspomnień naszych Sybiraków.

Wyżej wymienieni Sybiracy w swoich wystąpieniach przedstawili losy swoje i swoich rodzin. Opowiadali o codziennej walce o przetrwanie podczas zesłania. Wszyscy byliśmy wówczas dziećmi i we wspomnieniach nakreśliliśmy obrazy z zesłania bliskie słuchaczom. To wzbudziło ich zaangażowanie i zainteresowanie tematyką zesłań.

Spotkanie wywarło na uczniach duże wrażenie. Była to wspaniała lekcja z najnowszej historii Polski.

Click to listen highlighted text!