Menu Zamknij

Zachować pamięć o Sybirakach

Członkowie Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu biorą udział w spotkaniach z młodzieżą szkolną, przekazując swoje wspomnienia i przypominając o faktach historycznych nieujętych w żadnym podręczniku szkolnym, a dotyczących zesłań Polaków na Sybir. Pracujemy także nad aktywizacją młodszych członków naszego Oddziału, dzieci zesłańców urodzonych po powrocie rodziców z zesłania do Ojczyzny.

W roku szkolnym 2012/2013 odbyliśmy już spotkania z uczniami m.in. Liceum Ogólnokształcącego w Dubiecku, Zespołu Szkół Salezjańskich oraz Gimnazjum nr 1 w Przemyślu, a także Gimnazjum w Orłach. Młodzież była bardzo zaciekawiona losami Sybiraków, zadawała wiele pytań dotyczących warunków życia na zesłaniu.

Tematem, który wzbudza duże zainteresowanie słuchaczy, są osobiste wspomnienia Sybiraków, prezentowane przez nich dokumenty, fotografie z zesłania. Wspomagamy się też innymi formami przekazywania wiedzy o Sybirze – prezentujemy filmy edukacyjne, opracowujemy wierszodramy w oparciu o poezję dotyczącą zesłań, m.in. wiersze Mariana Jonkajtysa.

Mamy nadzieję, że usłyszane wspomnienia zesłańców i obrazy zesłań przedstawione w filmach i na fotografiach zostaną zapamiętane przez młodzież, zainteresują ją i pamięć o Sybirakach przetrwa.

 

Podobne wpisy