Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
Menu Zamknij

„Zapal Znicz Wywiezionym” w rocznicę lutowej deportacji 1940 r.

 W dniu 9 lutego 2014 roku w przeddzień  74. rocznicy masowych deportacji polaków na Sybir  odbyły się w Przemyślu uroczystości pod hasłem:  „ZAPAL  ZNICZ  WYWIEZIONYM’                                                                                          

W niedzielę 9 lutego 2014 roku, w parafii pw. Trójcy Świętej w Przemyślu zebrali się członkowie Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu i Związku Sybiraków III RP.  Wraz z przybyłymi na upamiętnienie tej rocznicy gośćmi modlili się o to, aby zachować pamięć o tych, którzy zostali na wieczność w śniegach Syberii, na nieludzkiej ziemi oraz dziękować Panu Bogu za ocalenie w imieniu tych, którym dane było przeżyć i wrócić do Polski. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. Stanisław Czenczek, przybyłych gości powitał proboszcz parafii ks. Jan Mazurek duszpasterz Związku Sybiraków, który także wygłosił homilię. Eucharystię koncelebrowali jeszcze ks. Stanisław Zarych oraz ks. Tadeusz Pater – Salezjanin.  

W homilii ks. Jan Mazurek m.in. podkreślił, że wartości, które wyznajemy czasami są poddawane wielkim próbom. Takie próby przeszli deportowani na Syberię 74 lata temu. Przypomniał tragiczne losy Polaków w tych trudnych okresach, gdy zostali bezlitośnie nad ranem wyrwani ze swoich domów, a potem w bydlęcych wagonach wiezieni na zesłanie – na Syberię, gdzie przez wiele lat panował głód i mróz, który niszczył Polaków, ale ich wiara, modlitwa i nadzieja powrotu do Ojczyzny wielu pomogła przetrwać.
W dalszej części homilii ks. J. Mazurek przytaczał słowa abp. Józefa Michalika wypowiedziane podczas wizyty „ad limina Apostolorum”, które dotyczyły  sytuacji  kościoła  w Polsce: zagrożeń, ale także nadziei, która jest np. w tworzeniu się wspólnot chrześcijan, którym zależy na głębszym przeżywaniu wiary.         

Po Mszy św.  wszyscy zebrani zgromadzili się na zewnątrz kościoła pod tablicą upamiętniającą Polaków, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi. Tam odmówiono w ich intencji modlitwę „Anioł Pański”, następnie odsłuchano Hymn Sybiraków, po czym głos zabrała Sekretarz Oddziału Związku Sybiraków Stanisława Żak i wiceprezes Związku Sybiraków III RP Krystyna Zwierkowska. Następnie delegacje przybyłych gości i Sybiracy złożyli kwiaty i zapalili znicze.                                        

       W uroczystościach udział wzięli:                                                              

Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Wiceprezydent Miasta  Grzegorz Hajder,  Przewodniczący Rady Miasta Jan Bartmiński wraz z radnymi; Januszem Łukasiewiczem, Wiesławem Morawskim, Władysławem Bukowskim, Adamem Łozińskim oraz samorządowcy
z sąsiednich gmin, Poczty Sztandarowe, Harcerze, Sybiracy  i parafianie.            

    Na zakończenie aktor p. Tadeusz Szczerbaty przeczytał wiersz poety Mariana Jonkajtysa pt: „Modlitwa do matki Bożej Jasnogórskiej„.

Galeria zdjęć:  https://photos.app.goo.gl/qhDj5PheFf88VxRT9

 

Poczet Sztandarowy Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu. Od lewej: Edward Kroczek, Mariusz Piwko, Bronisław Klepacki.  
Na zdjęciu: Joanna Preiss, Katarzyna Boczar, Stanisława Żak, Antoni Blecharczyk

Podobne wpisy

Click to listen highlighted text!