Menu Zamknij

Wieczornica wspomnień z zesłania.

  SYBIRACY – PAMIĘTAMY! PAMIĘTAJ  I  TY !

18 lutego 2014 roku już po raz drugi  w Piwnicy Artystycznej Klubu „Niedźwiadek” odbyła się Wieczornica wspomnień o Sybirakach  Tegoroczne motto „Sybiracy, Pamiętamy! – Pamiętaj i Ty!” miało wzbudzić refleksję u młodszego pokolenia do pamięci o tych, którzy w 4 masowych deportacjach na Sybir przechodzili gehennę tułaczki, głodu i nadziei, pozostali tam na nieludzkiej ziemi, ale i tych, którzy powrócili do Ojczyzny. 

Sekretarz Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu Pani Stanisława Żak na początku powitała przybyłych Gości, Sybiraków i sympatyków. Minutą ciszy uczczono, tych, którzy odeszli i zmarłego w styczniu 2014 roku Prezesa Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu Śp. Jerzego Rożko.

W miłej, ciepłej atmosferze spotkania zostały przywołane wspomnienia z Syberii. Narratorami tych wspomnień byli:   Pani Lidia Kiełczyńska, Pani Stanisława Żak, Pan Tadeusz Szczerbaty.  Odczytali fragmenty wspomnień Pani Ludmiły Turowskiej, Pana Bronisława Klepackiego, zm. Pani Anny Harchan i zm. Pana Jerzego Rożko z każdego etapu deportacji od pierwszych chwil, gdy NKWD wkraczało do domów, aż do tych  spokojniejszych już po powrocie do Polski, w oczekiwaniu na powrót bliskich. Odczytane fragmenty wspomnień przywołały wśród zebranych smutne, bolesne wspomnienia.

W drugiej części Pani Teresa Paryna odczytała wiersze o syberyjskiej tułaczce na okoliczność wspomnień a oprawę muzyczną zapewnił Pan Jerzy Markowicz.

Na zakończenie wieczornicy Pan Mirosław Majkowski Prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych zaprezentował zdjęcia z pobytu na Syberii w 2013 roku.

Prowadząca spotkanie Stanisława Żak
Na zdjęciu Tadeusz Szczerbaty i Stanisława Żak
Lidia Kiełczyńska
Wiersze czyta Teresa Paryna
Teresa Bobko i Ludwika Turowska
Jan Buć z małżonką
Antoni Blecharczyk z małżonką
Bronisław Klepacki i Władysław Witesko

Podobne wpisy