Menu Zamknij

Spotkanie z uczniami Zespołu Szkół w Krównikach. 24.04.2015 r.

NARODY   TRACĄC   PAMIĘĆ –  TRACĄ  ŻYCIE 

W 2015  roku  przypada 75 rocznica deportacji Polaków na Sybir.                           Dla uczczenia  tego historycznego faktu nasz Oddział Związku Sybiraków przypomniał mieszkańcom Przemysła  o deportacji organizując w rocznicę pierwszej wywózki (10 lutego 1940 r.)  na nieczynnej rampie kolejowej na Bakończycach ,miejscu gdzie były formowane wagony z zesłańcami, akcję „Zapal znicz Wywiezionym”. Akcje te organizujemy każdego roku. Druga deportacja  została przeprowadzona nocą z 12 na 13 kwietnia 1940 r. , trzecia z 28 na 29 czerwca 1940 r .i  czwarta – w maju 1941 r.

24 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół w Krównikach odbyło się niecodzienne spotkanie pokoleń– Sybiraków z naszego Oddziału z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum. Spotkanie było ogromnym zaskoczeniem dla Sybiraków. W szkolnej auli odbyła się akademia dla uczczenia 75 rocznicy kwietniowej deportacji Polaków na nieludzką ziemię! Młodzież w bogatej części artystycznej, na która składały się wiersze poetów sybirackich, fragmenty wspomnień z sybirackiej literatury prozaicznej, inscenizacje z aresztowania rodzin polskich przed wywózką, pieśni patriotyczne – m.in. hymn Sybiraków, wykazała się rozległą wiedzą o deportacjach. Byliśmy wzruszeni i zaskoczeni zarówno obszerną wiedzą jak i poziomem części artystycznej w wykonaniu trzecioklasistów ze szkoły podstawowej i uczniów gimnazjum.

Po części artystycznej, ilustrującej wydarzenia związane z deportacją i życiem polskich zesłańców na Syberii ,indywidualnymi przeżyciami podzielili się z młodzieżą członkowie naszego Oddziału – Pani Joanna Preiss, Pani Maria Wielgosz, Pani Stanisława Żak, Pan Antoni Blecharczyk, Pan Stanisław Cichocki, Pan Bronisław Klepacki, Pan Mieczysław Tłuczek – opowiadając o swoim dzieciństwie spędzonym na Syberii oraz o przeżyciach i losie najbliższej sybirackiej rodziny.
Na zakończenie spotkania  Sybiracy wręczyli Pani Beacie Cichockiej – Dyrektor szkoły – dyplom z podziękowaniem za upamiętnianie wartości patriotycznych oraz książkę pt. „Polacy w Kazachstanie. Zesłania, dziedzictwo, nadzieje, powroty” i życzyli uczniom, by ich dzieciństwo nigdy nie było zakłócone  wojną.

Spotkanie Członków Oddziału Związku Sybiraków z uczniami Zespołu Szkół w Krównikach w ramach obchodów 75. Rocznicy Deportacji Polaków na Sybir.

Galeria zdjęć:

Podobne wpisy