Menu Zamknij

223. ROCZNICA OBCHODÓW UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Tegoroczne obchody święta Konstytucji 3 Maja odbyły się w strugach rzęsistego deszczu, w których mokły sztandary oraz mundury żołnierzy i harcerzy. Nie odstraszyło to jednak najgorliwszych patriotów. 
Obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od Mszy św. odprawionej w bazylice archikatedralnej w intencji ojczyzny, której przewodniczył ks. bp Adam Szal z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, Pocztów Sztandarowych, orkiestry i chóru Magnificat. W uroczystościach wziął udział Poczet Sztandarowy Związku Sybiraków wraz z Członkami Oddziału i Duszpasterzem Oddziału Ks. Janem Mazurkiem.
Kazie wygłosił ks. bp Adam Szal, który nawiązał do trudnej historii Polski i jej nierozerwalnego związku z tradycją chrześcijańską. Bez Bożej Opatrzności naród polski nie podniósłby się po tylu historycznych burzach.  
Po Mszy św. w uroczystym pochodzie wszyscy przeszli na wzgórze zamkowe przed kamień upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja.  Po wciągnięciu na maszt flagi państwowej
i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrali parlamentarzyści, wicewojewoda Alicja Wosik oraz Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma.  Dodatkowym punktem uroczystości było zaprzysiężenie nowych członków Związku Strzeleckiego „Strzelec”.    
Na zakończenie uroczystości  pod pamiątkowym kamieniem  kombatanci (Sybiracy), samorządowcy, parlamentarzyści i mieszkańcy miasta złożyli kwiaty. 

Podobne wpisy