Menu Zamknij

70-ta rocznica martyrologii mieszkańców Rumna

28 czerwca 2014 r. w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu odprawiona została Msza św. z okazji 70-tej rocznicy martyrologii mieszkańców Rumna koło Lwowa. Nabożeństwu przewodniczył ks. prałat Stanisław Czenczek a homilię wygłosił po  chodzący z Rumna ks. Tadeusz Pater – Salezjanin. Jako jedenastoletnie dziecko był świadkiem ogromnej tragedii, kiedy w nocy 2 na 3 czerwca 1944 r. ukraińscy nacjonaliści z OUN-UPA zamordowali kilkudziesięciu mieszkających tam Polaków w tym członków rodziny księdza.. Sentyment związany ze wspomnieniami dzieciństwa, tęsknota za światem, który przestał istnieć w 1945 r., oraz poczucie obowiązku wobec ofiar ukraińskiego nacjonalizmu – mobilizowały ks. Tadeusza Patera do podjęcia wielu znaczących inicjatyw. Mają one ocalić od zapomnienia historię rodzinnej miejscowości i jej mieszkańców. Ksiądz Tadeusz Pater, rodowity Kresowianin, urodzony w 1933 roku w Rumnie koło Lwowa. W rodzinnej wsi ukończył 3 klasy szkoły podstawowej.  Od czerwca 1945 roku mieszkał na Ziemiach Zachodnich. Absolwent Małego Seminarium Salezjańskiego, a następnie Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Ukończył chemię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez wiele lat pracował w szkolnictwie. Obecnie będąc na emeryturze, kontynuuje swą prace dydaktyczną w inny sposób.  Będąc utalentowanym pisarzem publikuje liczne książki, min. „Oczyma i sercem. Wieś Rumno w latach 1939- 1945”, czy też „Listy o Kresach południowo-wschodnich”. W swoich publikacjach pokazuje przeszłość i dzień dzisiejszy rodzinnej ziemi. Doświadczony kataklizmem wojny i ekspatriacji, żyjący w trudnych latach PRL-u, gdy prawda o Kresach oraz ich martyrologii nie mogła być społeczeństwu podana, teraz stara się nowemu już pokoleniu przybliżyć przeszłość Ziemi Utraconej. Ksiądz Pater służy piórem integrując rozproszoną społeczność ekspatriantów. Mobilizuje ich ofiarność na rzecz mniejszości polskiej egzystującej na Ukrainie w trudnych warunkach. Skupia wokół siebie działaczy i pracowników nauki, którzy pomagają mu w propagowaniu wiedzy o historii i zabytkach kresowych, biorą też udział w pracach na rzecz Małopolski Wschodniej, dawnej integralnej części naszego Kraju. W swoich publikacjach dokumentuje wielokrotnie „dźwiganie się polskości z upadku”. W „Listach o Kresach”, kreśli trudną drogę do pojednania i współpracy na polach kultury, apeluje o normalizację wzajemnych stosunków międzyludzkich po trudnych zawirowaniach historii II wojny. Dostrzega zagrożenia zmierzające do wykorzenienia polskości, obronę, trwanie przy dawnym obyczaju oraz wysiłki tamtejszej Polonii w celu kontynuowania pamięci o Polsce w niechętnym jej otoczeniu. Ukazuje działania jednostek oraz organizacji, które wspierają polskość. Ksiądz Tadeusz bez nacjonalizmu, czy szowinizmu utrwala prawdę historyczna dla przyszłych pokoleń badaczy dziejów Polski.  Jest uznanym kapelanem rodzin kresowych w Polsce.                                                                                                                          

 Po nabożeństwie przed tablicą pamiątkową wmurowaną w mur klasztoru Benedektynek odbył się program słowno-muzyczny przygotowany przez dzieci i młodzież skupioną przy świetlicy Wzrastanie.   

Pod tablicą pamiątkową zostały złożone wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze.
W uroczystościach wzięli udział: zastępca Prezydenta Przemyśla Grzegorz Hayder, poseł Mieczysław Golba, Członkowie Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, Poczty Sztandarowe, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta Przemyśla.

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/LpmCiAx9ta6QTTqc6

Na zdjęciu: Stanisław Cichocki, Stanisława Żak, Bronisław Klepacki, Krystyna Jasz, Jadwiga Maszczak, Joanna Preiss

Na zdjęciu: Jadwiga Maszczak, Bronisław Klepacki, Stanisława Żak

 

Podobne wpisy