Menu Zamknij

XIV MIĘDZYNARODOWY MARSZ ŻYWEJ PAMIĘCI POLSKIEGO SYBIRU. 12.09.2014 r.

W Białymstoku odbył się  XIV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru.  Uczestników pod Pomnikiem Katyńskim w białostockim Zwierzyńcu przywitał Prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedż.
Licznie stawili się Sybiracy i ich rodziny – mimo podeszłego wieku     i często słabego zdrowia – przyjechali z najdalszych stron Polski i świata, w tym  z Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy oraz goście z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii, kombatanci, przedstawiciele władz i młodzież uczcili pamięć setek tysięcy Polaków deportowanych w głąb ZSRR. Podczas  XIV Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który przeszedł ulicami Białegostoku, w tym roku szczególnie upamiętnili Sybiraków – uczestników walk pod Monte Cassino w 1944 roku.  W Marszu uczestniczyli Członkowie Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu z Pocztem Sztandarowym i Przedstawiciele Władz Gminy Orły.
W powitaniu Prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedż podkreślił, wiedzę o wydarzeniach z przeszłości trzeba przekazywać młodemu pokoleniu i to jest jeden z głównych celów organizacji i Marszu Sybiraków. „Chcemy, by te heroiczne przejścia a zarazem i tragiczne warunki, jakich doznali ci żołnierze jako tułacze, były przekazane młodzieży. Bo młodzież musi tę prawdę historyczną znać” – zaznaczył.
Po ekumenicznej modlitwie za ofiary Sybiru i złożeniu zapalonych zniczów, zgromadzeni przeszli ulicami Białegostoku do kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie została odprawiona Msza św., której przewodniczył abp Edward Ozorowski.  Przed Eucharystią metropolita białostocki poświęcił tablicę pamiątkową, która upamiętnia Matki Sybiraczki i jest hołdem wdzięczności „za opiekę i ocalenie życia dzieci zesłanych na Syberię w latach 1940 – 1956”.
Po Mszy św. uroczystości przeniosły się pod Pomnik – Grób Nieznanego Sybiraka. Tam odmówione zostały modlitwy za zmarłych Sybiraków przez duchownych wyznania katolickiego, prawosławnego  i protestanckiego. 
Miały też miejsce wystąpienia okolicznościowe Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Ciechanowskiego, Prezydenta miasta, wojewody i marszałka województwa podlaskiego. Odczytano tez listy skierowane przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego i Premiera Donalda Tuska.

Podobne wpisy