Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
Menu Zamknij

Dzień Sybiraka w Oddziale Związku Sybiraków w Przemyślu. 17.09.2014 r.

Dzień Sybiraka – 17 września –  w tym roku Oddział Związku Sybiraków w Przemyślu obchodził bardzo uroczyście ponieważ pierwszy raz świętowaliśmy ten dzień w sposób formalny, prawnie usankcjonowany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

W ostatnich latach nasz Oddział wspólnie z Urzędem Miasta Przemyśla i Dowództwem Garnizonu Przemyśl był organizatorem Dnia Sybiraka i 75. rocznicy napaści sowietów na Polskę.

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w Bazylice Archikatedralnej w intencji ofiar sowieckiej agresji oraz o spokój duszy zmarłych Sybiraków i błogosławieństwo żyjących. We Mszy św. uczestniczyły Poczty Sztandarowe, orkiestra wojskowa, Sybiracy, kombatanci, harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy Przemyśla. Mszę św. koncelebrowali Kapelan Garnizonu Przemyskiego – Proboszcz Parafii Wojskowej ks. por Grzegorz Bechta i Duszpasterz Oddziału Związku Sybiraków Ks. Jan Mazurek. W wygłoszonej homilii ksiądz kapelan m.in. zwrócił szczególną uwagę na losy zesłańców Sybiru i ofiar II wojny światowej.

Przed zakończeniem Mszy św. Sztandar naszego Oddziału został odznaczony Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej nadanym przez Krajowy Zarząd Związku Piłsudczyków RP. Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków został odznaczony również Pan Janusz Łukasiewicz – radny miasta Przemyśla i sympatyk naszego Oddziału Związku Sybiraków. Odznaczeń dokonał Członek Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP Pan Stanisław Emil Koper.

Postanowieniem Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków srebrną odznaką „Za zasługi dla Związku Sybiraków” zostali odznaczeni:

Pani Helena Czernicka, Pan Jan Filozof, Pani Krystyna Hańczuk, Pani Krystyna Jasz, Pan Edward Kroczek, Pan Mariusz Piwko, Pani Maria Wielgosz, Pan Władysław Witesko

a Honorową Odznakę Sybiraka otrzymały:  Pani Teresa Bobko i Pani Jadwiga Maszczak. Odznaczenia dokonał w imieniu Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków Pan Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla i Wiceprezes Oddziału Pan Antoni Blecharczyk.

Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu wojskowym przy Grobie Katyńskim. Oprócz Sybiraków, kombatantów, Pocztów Sztandarowych, orkiestry, kompani honorowej, władz Miasta Przemyśla, służb mundurowych obecni byli również parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych i mieszkańcy miasta.

Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma zwrócił się do zebranych słowami, iż musimy stać na straży prawdy, która także dziś jest fałszowana „To czas, w którym musimy upominać się o prawdę historyczną, którą próbuje zafałszować Rosja” i podkreślił „ My, Polacy znamy zupełnie inną historię i mamy obowiązek o niej zaświadczać i głośno mówić…”

Następnie do zebranych zwróciła się Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu Pani Joanna Preiss, która przypomniała o tragicznych przeżyciach zesłańców na „nieludzkiej ziemi”. Apelowała o zachowanie pamięci przede wszystkim o ludziach, którzy padli ofiarą tamtego czasu, zarówno o tych, którzy zginęli, których zamordowano jak i o tych, którzy przeżyli doznawszy niewyobrażalnych prześladowań i cierpień dlatego, że byli Polakami. Pamięć ma wielkie znaczenie nie tylko dla Polski ale  i dla europejskiej pamięci historycznej – powiedziała.

Po odczytaniu Apelu poświęconego Zesłańcom Sybiru, Apelu poległych, odegraniu Hymnu Sybiraków i salwie honorowej przybyłe delegacje i mieszkańcy miasta złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy Grobie Katyńskimi Grobie Nieznanego Żołnierza. 

Msza św. w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu
Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej
Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków został odznaczony również Pan Janusz Łukasiewicz
Oznakę „Za zasługi dla Związku Sybiraków” otrzymała Pani Helena Czernicka
Oznakę „Za zasługi dla Związku Sybiraków” otrzymała Pani Krystyna Hańczuk
Oznakę „Za zasługi dla Związku Sybiraków” otrzymała Pani Krystyna Jasz
Oznakę „Za zasługi dla Związku Sybiraków” otrzymała Pan Edward Kroczek
Oznakę „Za zasługi dla Związku Sybiraków” otrzymała Pan Mariusz Piwko
Oznakę „Za zasługi dla Związku Sybiraków” otrzymała Pani Maria Wielgosz
Oznakę „Za zasługi dla Związku Sybiraków” otrzymała Pan Władysław Witesko
Odznakę Honorową Sybiraka otrzymała Pani Teresa Bobko
Odznakę Honorową Sybiraka otrzymała Pani Jadwiga Maszczak

Kapelan Garnizonu Przemyskiego ks. por Grzegorz Bechta

Podobne wpisy

Click to listen highlighted text!