Menu Zamknij

Święto Niepodległości i 96. rocznica obrony Przemyśla. 11.11.2014 r.

W dniu 11 listopada w całej Polsce świętujemy dzień odzyskania Niepodległości. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że w Przemyślu niejako jest to święto podwójne.

96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest wzniosłą okazją aby pamięć o Orlętach Przemyskich i Lwowskich trafiła do szerokiej opinii publicznej.

Tegoroczne obchody święta Niepodległości,  w których uczestniczyli Członkowie Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu wraz z Pocztem Sztandarowym zapoczątkowała Msza św. odprawiona w Bazylice Archikatedralnej z udziałem Pocztów Sztandarowych, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego Garnizonu Przemyskiego, orkiestry, kombatantów, władz miasta i mieszkańców.  Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył  i  kazanie  wygłosił  Abp  Józef Michalik. W kazaniu  podkreślił,  że „… czas najwyższy, aby dziś przestać dzielić  Polskę  i ludzi  na  konserwatywnych i liberalnych, na otwartych i zamkniętych, ale zacząć mówić o uczciwych i i nieuczciwych – tak rozróżniać”.

Po Mszy św. Nastąpił uroczysty przemarsz pod pomnik  Orląt  Przemyskich, w trakcie, którego  przy  popiersiu  i tablicy poświęconej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu złożone zostały kwiaty. Przed pomnikiem Orląt Przemyskich uroczystości zapoczątkowało odegranie hymnu państwowego i podniesienie flagi na maszt. Wygłoszony został przez dr Grzegorza Szopę okolicznościowy wykład, odczytano apel pamięci a delegacje złożyły przed pomnikiem wieńce.

Przypominanie wiedzy o odzyskaniu Niepodległości oraz o obronie Przemyśla i Lwowa w 1918 roku przed ukraińskim powstaniem ma szerokie znaczenie edukacyjne

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/NCPkbUyTGGm69Vxv9

 

 

Podobne wpisy