Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
W dniu 18 stycznia 2015 roku odbyło się spotkanie opłatkowo-noworoczne Członków Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Św. Józefa (Ks. Salezjanie), której przewodniczył Kapelan Oddziału Związku Sybiraków Ks. Jan Mazurek.
W koncelebrze uczestniczyli Ks. Tadeusz Pater – Kapelan Kresowian, Ks. Prałat Stanisław Czenczek.
Słowo Boże wygłosił Ks. Jan Mazurek, który podkreślił znaczenie słuchania słów

kierowanych do nas w Ewangelii oraz potrzebę umiejętności przebaczania innym. Przykładem takiego przebaczania są Sybiracy, którzy przebaczyli ale nie zapomnieli o tych trudnych czasach na zesłaniu.

We Mszy św. uczestniczyli Sybiracy z rodzinami, uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Sybiraków z Bachowa wraz z Pocztem Sztandarowym i Dyrektorem szkoły Józefem Sarnickim.
Po Mszy św. Sybiracy z rodzinami i zaproszeni Goście przeszli do auli kolumnowej przy kościele, gdzie wszystkich przywitała Pani Stanisława Żak – Członek Zarządu Oddziału. 
Swoją obecnością zaszczycili nas: Z-ca Prezydenta Miasta Przemyśla Grzegorz Hayder, Przewodniczący Rady Miasta Przemyśla – Władysław Bukowski, Starosta Przemyski – Jan Pączek, Pełnomocnik Prezydenta Miasta do spraw organizacji pozarządowych – Robert Gawlik, Sekretarz Gminy Orły – Jan Janusz, dr Andrzej Zapałowski, Prezes Wspólnoty Samorządowej „Dolina Sanu” – Małgorzata Dachnowicz, Prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.X – Mirosław Majkowski,  Członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.X – Janusz Łukasiewicz,  Emerytowana Sekretarz Urzędu Miasta Przemyśla – Henryka Kaszycka-Paniw, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Bachowie – Józef Sarnicki, Aktor teatru „Fredreum” – Tadeusz Szczerbaty, Kapelan Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu – Ks. Jan Mazurek, Kapelan Kresowian – Ks. Tadeusz Pater, Ks. Prałat Stanisław Czenczek oraz Radio „Fara” – Archidiecezji Przemyskiej.
Przybyłych Gości powitała również Pani Joanna Preiss  Prezes Oddziału Związku Sybiraków i podziękowała za tak liczne przybycie. W słowie skierowanym do przybyłych powiedziała: „Okres Bożego Narodzenia w polskiej tradycji jest szczególnym okresem, to okres radości, rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole, choince, zapalonych świecach, dzielenia się opłatkiem, składania sobie wzajemnych życzeń i kolędowania. Dla nas, Sybiraków – tam na zesłaniu – też były wigilie. Wigilie, o których nie chcemy pamiętać, ale nie zapomnimy ich do końca życia...”
Pani Prezes w imieniu własnym i całego Zarządu Oddziału złożyła wszystkim życzenia zdrowia, spokoju, wszelkiej pomyślności, radości w życiu rodzinnym i błogosławieństwa Bożego.
Po przemówieniu Pan Tadeusz Szczerbaty – aktor – odczytał wiersz Mariana Jonkajtysa „Opłatek Sybiraków”.
Po wierszu uczczono minutą ciszy pamięć Sybiraków, którzy zmarli na zesłaniu oraz tych, którzy odeszli już po powrocie do Ojczyzny. Wspomniano o zmarłej w grudniu 2014 roku Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Jarosławiu śp. Zofii Garczyńskiej – założycielce Związku Sybiraków na ziemi przemyskiej.
Ks. Tadeusz Pater – Kapelan Kresowian poprowadził modlitwę i poświęcił opłatki. W tej części spotkania wszyscy dzielili się opłatkiem życząc sobie wszystkiego dobrego, wiele zdrowia i spotkania w tym gronie za rok na spotkaniu opłatkowym.
Po życzeniach dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Bachowie przedstawiły tradycyjne jasełka – Misterium Bożonarodzeniowe. W zadumie i refleksji zgromadzeni oglądali trud małych dzieci, podziękowali im gromkimi brawami i małym upominkiem.
Podczas spotkania opłatkowego głos zabrał Z-ca Prezydenta Miasta Przemyśla, który złożył życzenia w imieniu Prezydenta Miasta i własnym oraz potwierdził inicjatywę budowy pomnika poświęconego „Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia”.
Przewodniczący Rady Miasta Przemyśla – Władysław Bukowski dołączył się do życzeń złożonych przez Prezydenta Miasta, podziękował za zaproszenie. Wspomniał, iż Sybiracy są mu bliscy, bo członkowie jego rodziny również byli deportowani.
Wspólne kolędowanie i rozmowy zakończyły nasze spotkanie opłatkowe
Click to listen highlighted text!