Menu Zamknij

75. rocznica Zbrodni Katyńskiej w Przemyślu

W tym roku mija 75. rocznica Zbrodni Katyńskiej. 
W kwietniu 1940 roku rozpoczęto likwidację obozów polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Na mocy decyzji władz ZSRR wymordowano też obywateli polskich uwięzionych na terenach Rzeczpospolitej zajętych przez sowietów. W sumie zginęło około 22 tysięcy osób. Pamiętają o tym rodziny ofiar.
Kłamstwo katyńskie było podtrzymywane przez pół wieku przez władze komunistyczne ZSRR ale i Polski. Dopiero w 1981 roku na Cmentarzu Powązkowskim odsłonięto pomnik ofiar zbrodni katyńskiej, już pierwszej nocy został usunięty przez SB.
12 kwietnia w Przemyślu, w kościele Ojców Karmelitów Bosych odbyły się uroczystości upamiętniające tę tragedię. Została odprawiona Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił Ks. bp Adam Szal. W homilii do wiernych obok tematu związanego ze świętem Miłosierdzia Bożego przypomniał także wydarzenia sprzed 75-ciu lat – mord sowietów popełniony na jeńcach wojennych. Ks. bp mówił o zachowaniu w pamięci historycznej tego faktu jednocześnie przypominając o chrześcijańskiej powinności przebaczenia i pojednania.
W uroczystościach udział wzięli:
Rodziny Ofiar Katyńskich, Parlamentarzyści Sejmu i Senatu RP, Wojewoda Podkarpacki, Prezydent Miasta Przemyśla, Starosta Przemyski, Sybiracy, kombatanci i liczne Poczty Sztandarowe. Oprawę muzyczną zapewniła Harcerska Orkiestra Dęta Hufca Ziemi Przemyskiej w Żurawicy pod dyrekcją Kapelmistrza Jana Łaskarzewskiego.
Po Mszy św. przybyłe delegacje złożyły wieńce pod tablicą pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej „Katyń ocalić od zapomnienia

Kwiaty składają: Mieczysław Tłuczek, Maria Wielgosz, Mariusz Piwko, Joanna Preiss.
Kwiaty składają harcerze
Na zdjęciu członkowie Związku Sybiraków i Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia

Podobne wpisy