Menu Zamknij

224. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

W Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji  3 maja.
W Bazylice Archikatedralnej została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Stanisław Jamrozek..
W homilii ks. biskup powiedział: … Dzisiaj w ewangelii Jezus powiedział oto Matka twoja i od tej godziny uczeń wziął ją do siebie. Wyrazem pobożności naszych przodków jest kult Matki Jezusa jako Królowej Polski. Stała się Królową przez wybór dokonany przez Jana Kazimierza    1 kwietnia 1656 roku we Lwowie. (…). W dniu, w którym czcimy Ją, jako Królową Polski, gdy obchodzimy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 2 maja chcemy upraszać Maryjne błogosławieństwo, Maryjną opiekę nad każdym   z nas (…). Żyjmy tak, aby inni ludzie, inne narody mogły rozpoznawać w nas obecność Pana przez słowa, gesty, przez swoje postępowanie”.

Po Mszy św. pod przewodnictwem orkiestry i Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego odbył się przemarsz Pocztów Sztandarowych, harcerzy, Sybiraków, Kombatantów, władz miasta i powiatu oraz mieszkańców miasta na Wzgórze Zamkowe przed obelisk upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 maja.

Przy obelisku został odczytany list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, czytamy w nim:  „3 maja to święto wszystkich Polaków, to święto Rzeczypospolitej Polskiej, która od stuleci ma udział w dziedzictwie europejskim. Uchwalenie Konstytucji 3 maja było wyrazem gotowości narodu polskiego do wzięcia odpowiedzialności za proces modernizacji kraju (…). W dniu święta 3 Maja łączę się ze wszystkimi Polakami w poczuciu dumy z Polski, z Jej historycznych i współczesnych dokonań.

Słowo wygłosił Senator RP Andrzej Matusiewicz: „Chwała tym, którzy kultywowali piękne polskie tradycje. W nocy z 2 na 3 maja 1989 roku ten kamień został oblany czerwoną farbą – sprawców nie wykryto. Później mogliśmy tu świętować godnie. Jakie jest dzisiejsze przesłanie. Czy te zapisy o wolności sumienia, wyznania, religii panującej, czy są rzeczywiście w polskim parlamencie przestrzegane? (…)

Głos zabrał Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, który powiedział: „Szanowni Państwo jak co roku gromadząc się w tym wspaniałym miejscu poświęconym tradycjom z okazji obchodów święta Konstytucji 3 maja przepełnia nas przede wszystkim poczucie dumy. Dumy z dziedzictwa naszych przodków, poczucia bezpieczeństwa, tradycji, honoru, tego wszystkiego co dziś jest naszym dziedzictwem (…)  Nie sposób odnieść się do teraźniejszości towarzyszących wtedy i dzisiaj zagrożeń. Mimo trwałości Konstytucji nie udało się jej w pełni zrealizować. Pytanie: Jak dzisiaj wykorzystujemy i dbamy o naszą wolność, którą jak mawiał Marszałek Piłsudski – nie jest dana nam raz na zawsze (…)”.
Po przemówieniach przyrzeczenie strzeleckie złożyli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. gen. bryg. A. Galicy JP.  Rotę przyrzeczenia odczytał Prezydent Miasta Robert Choma.

Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki kwiatów i wieńce przed obeliskiem upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 maja.       

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/PgMCWTtkgWPMyTKg6

Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp Stanisława Jamrozka
Poczet Sztandarowy Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu

Przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, miejskich i dminnych
Kwiaty składają przedstawiciele Związku Sybiraków

Podobne wpisy