Menu Zamknij

72. rocznica mordu zakładników w Przemyślu. 17.09.2015 r.

W rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę na miejscu straceń przy ul. Lwowskiej w Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 72 lat. 72 lata temu hitlerowcy rozstrzelali tu 10 zakładników w odwecie za spalenie fabryki wozów dla wermachtu przez żołnierzy AK.

Uroczystości przygotowała Szkoła Podstawowa Nr 15.

Dyrektor Szkoły Artur Mykita rozpoczynając uroczystości powiedział: „ W naszej szkole staramy się nie zapomnieć o ważnych datach w historii Polski. W dzisiejszych czasach musimy o tych wydarzeniach pamiętać. Tamte wydarzenia sprzed lat są przestrogą, by nie powtórzyły się tamte tragedie„.

Uczniowie pod okiem nauczycieli Moniki Płatko i historyka Marcina Dumy przygotowali krótki program artystyczny nawiązujący do wydarzeń sprzed 72 lat, zesłań na Syberię i mordu Katyńskiego.

W uroczystościach wzięli udział Członkowie Związku Sybiraków w Przemyślu Stanisława Żak, Bronisław Klepacki, Marian Boczar.

Po występie uczniów Stanisława Żak zwróciła się do zebranych: „… Patrzę na was i serce rośnie. Rośnie, bo widzę w was patriotyzm. Nie zapominajcie o historii Polski i tamtych wydarzeniach. Macie wspaniałych nauczycieli, którzy tą wiedzę Wam przekazują. Dziękujemy za to. Naród, który nie zna swojej historii, nie ma możliwości przetrwania”.

Na zakończenie uroczystości zgromadzeni zapalili znicze pod ścianą straceń.

Przemawia Stanisława Żak
Przemawia Bronisław Klepacki

Dyrek

Podobne wpisy