16 grudnia 2015 roku przedstawiciele Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, Związku Sybiraków III RP Oddział w Przemyślu i Stowarzyszenia Pamięci Ofiar Katynia Koło w Przemyślu spotkali się na placu budowy, miejscu, gdzie rozpoczęły się prace nad wzniesieniem pomnika poświęconego „Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia”.
To symboliczne miejsce przy bunkrze „Mołotowa” przywołuje w pamięci dzień 17 września 1939 roku, gdy Związek Sowiecki zadał bolesny cios w plecy narodowi polskiemu.
Rzeka San to linia ówczesnego podziału Polski i jednocześnie linia frontu.
Wznoszony w tym miejscu pomnik ma przypominać szczególnie młodemu pokoleniu jak wiele cierpień, upokorzeń, głodu, poniewierki doznali mieszkańcy Przemyśla i okolicznych pod przemyskich wiosek. Z przemyskich „Bakończyc” wyruszały na „nieludzką ziemię” bydlęce wagony w pamiętną zimową noc 10 lutego 1940 roku -w pierwszej z czterech masowych zsyłek na Sybir, do Kazachstanu, na Daleki Wschód. W następnych zsyłkach taką samą drogę odbyli członkowie rodzin polskich oficerów pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni – oni też są Sybirakami. Sybirakami są również żołnierze armii Generała Andersa walczący na froncie Zachodnim- to Zesłańcy tworzyli trzon armii ,którą generał Anders wyprowadził ZSRR ,a która później walczyła również pod Monte Casino. Przez pół wieku nad tą kartką z historii naszej Ojczyzny trwała niema cisza. W peerelowskich podręcznikach historii nie występowały słowa „Katyń, zesłaniec na Sybir- sybirak, mord katyński….”
By pamięć o tej karcie z naszej historii utrwalić ,upowszechnić powstaje ten pomnik upamiętniający tych, których połączyła wspólną okrutna niedola!
Mamy nadzieję, że będzie przekazywał nasze przesłanie – „Pamięć Zmarłym – Żyjącym pojednanie”!!
Komitet Inicjatywny Budowy Pomnika.