Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
Menu Zamknij

Spotkanie opłatkowe Członków Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu – 10.01.2016 rok

W dniu 10 stycznia 2016 roku odbyło się spotkanie opłatkowo – noworoczne członków Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Św. Józefa (Ks. Salezjanie), której przewodniczył Ks. Marian Niedziela.
W koncelebrze uczestniczyli Ks. Prałat Jan Mazurek Kapelan Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, Ks. Tadeusz Pater – Kapelan Kresowian, Ks. Prałat Stanisław Czenczek.
We Mszy św. uczestniczyli Sybiracy z rodzinami  i  zaproszeni Goście.
Po Mszy św. Sybiracy z rodzinami i zaproszeni Goście przeszli do auli kolumnowej przy kościele, gdzie wszystkich przywitała  Pani Stanisława  Żak – Członek  Zarządu Oddziału. Swoją obecnością zaszczycili nas: Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma,  Z-ca Prezydenta Miasta Przemyśla Grzegorz Hayder, Starosta Przemyski – Jan Pączek, Pełnomocnik Prezydenta Miasta do spraw organizacji pozarządowych – Robert Gawlik, Sekretarz Gminy Orły – Jan Janusz z małżonką , Wójt Gminy Przemyśl – Andrzej Huk, dr Andrzej Zapałowski – nauczyciel akademicki, Prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.X – Mirosław Majkowski, Członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.X – Janusz Łukasiewicz, Emerytowana Sekretarz Urzędu Miasta Przemyśla – Henryka Kaszycka-Paniw, Aktor teatru „Fredreum” – Tadeusz Szczerbaty, Kapelan Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu – Ks. Jan Mazurek, Kapelan Kresowian – Ks. Tadeusz Pater, Ks. Prałat Stanisław Czenczek.
Przybyłych  Gości  powitała  również  Pani  Joanna  Preiss – Prezes  Oddziału  Związku  Sybiraków i podziękowała za tak liczne przybycie. W słowie skierowanym do przybyłych powiedziała: „Okres Bożego Narodzenia w polskiej tradycji jest szczególnym okresem, to okres radości, rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole, choince, zapalonych świecach, dzielenia się opłatkiem, składania sobie wzajemnych życzeń i kolędowania. Dla nas, Sybiraków – tam na zesłaniu – też były wigilie. Wigilie,  o których nie chcemy pamiętać, ale nie zapomnimy ich do końca życia…”
Pani Prezes w imieniu własnym i całego Zarządu Oddziału złożyła wszystkim życzenia zdrowia, spokoju, wszelkiej pomyślności, radości w życiu rodzinnym i błogosławieństwa Bożego.

Minutą ciszy uczczono pamięć Sybiraków, którzy zmarli na zesłaniu oraz tych, którzy odeszli już po powrocie do Ojczyzny.

Po powitaniu dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 3 w Przemyślu pod opieką Pani Teresy Bobko, Doroty Tomaszewskiej i Agnieszki Kołtuniak przedstawiły tradycyjne jasełka – Misterium Bożonarodzeniowe.  W zadumie i refleksji zgromadzeni oglądali trud małych dzieci, podziękowali im gromkimi brawami i małym upominkiem.
Po przemówieniu Pan Tadeusz Szczerbaty – aktor – odczytał wiersz Mariana Jonkajtysa „Opłatek Sybiraków”.
Ks. Jan  Mazurek  – Kapelan Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu poprowadził modlitwę i poświęcił opłatki. W tej części spotkania wszyscy dzielili się opłatkiem życząc sobie wszystkiego dobrego, wiele zdrowia i spotkania w tym gronie za rok na spotkaniu opłatkowym.

Mszy św. przewodniczy ks. Marian Niedziela SDB, w koncelebrze ks. Stanisław Czenczek, ks. Jan Mazurek i ks. Tadeusz Pater SDB

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/AWxBRRcdiM342SzK8

Na zdjęciu: ks. Tadeusz Pater SDB, Stanisława Żak, ks. Jan Mazurek, Halina Chytra

Podobne wpisy

Click to listen highlighted text!