Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
24 kwietnia 2016 roku Członkowie Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu uczestniczyli we Mszy św. w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 
To już 76 rocznica tej tragicznej w dziejach narodu polskiego zbrodni. Blisko 22 tys. jeńców wojennych zamordowanych w 1940 r. przez NKWD pogrzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru i w pobliżu Charkowa, Kozielsku, Starobielsku oraz Ostaszkowie. Wśród ofiar znaleźli się oficerowie, naukowcy, lekarze, artyści, przedstawiciele wolnych zawodów, księża, nauczyciele, urzędnicy państwowi, których wzięto do niewoli po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Masowe groby w Katyniu zostały odkryte przez polskich robotników przymusowych latem 1942 r. na podstawie informacji miejscowej ludności rosyjskiej, po odkopaniu dwóch zwłok w polskich mundurach.
 
Po błogosławieństwie przybyłe delegacje pod tablicą upamiętniającą złożyły kwiaty.
Na zakończenie Mszy św. została odśpiewana pieśń „Boże coś Polskę…”

Na zdjęciu: Bronisław Klepacki, Joanna Preiss, Helena Cichocka, Stanisława Zak, Stanisław Cichocki, Edward Kroczek, Jadwiga Maszczak.
Click to listen highlighted text!