Menu Zamknij

77. Rocznica wybuchu II wojny światowej. 01.09.2016 r.

Członkowie przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków z Pocztem Sztandarowym wzięli udział w uroczystościach upamiętniających  77. rocznicę wybuchu II wojny światowej rozpoczęła msza święta w Bazylice Archikatedralnej w intencji ofiar tych wydarzeń. Następnie na Cmentarzu Wojskowym przy grobie Nieznanego Żołnierza odczytano apel poległych, oddano salwę honorową oraz złożono wieńce. W uroczystościach udział wzięli samorządowcy, kombatanci, harcerze, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, poczty sztandarowe.

Podczas uroczystości na Cmentarzy głos zabrał również zastępca prezydenta Przemyśla Grzegorz Hayder – Podobno 1 września 1939 r. był tak pięknym dniem jak dzisiejszy, podobno żeby do niego nie doszło 20 lat wcześniej wystarczyłoby kilku sprawnych policjantów, którzy przyszłego dyktatora Adolfa Hitlera zamknęłoby do więzienia. Później żeby zapanować nad reżimem trzeba było 60 mln poległych. To powinno nas nauczyć, że tam gdzie jest dyktatura, nie ma miejsca na negocjacje, układanie się, bo prędzej czy później trzeba będzie za to zapłacić bardzo wysoką cenę. I ta nauka powinna nam przyświecać dzisiaj, kiedy co chwilę mamy do czynienia z kolejnymi dyktatorami, z ludźmi, którzy demokrację uznają tylko wtedy kiedy jest dla nich korzystna, kiedy pozwoli im dojść do władzy, a później uznają, że państwo to „ja”. Dzisiaj w najbliższej okolicy mamy narody tak kierowane. Nie możemy sobie pozwolić na to żeby 39 r. powtórzył się w jakiejkolwiek formie.

 

Na zdjęciu: Mieczysław Tłuczek, Teresa Staś, Krystyna jasz, Jadwiga Maszczak, Stanisława Zak, Krystyna Hańczuk, Stanisław Cichocki, Maria Rydzik, Roman Rydzik, Bronisław Klepacki. Przy Poczcie Sztandarowym Andrzej Stawarz i Związek Strzelecki „Strzelec”.

Podobne wpisy