Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
Menu Zamknij

Święto odzyskania Niepodległości -11.11.2016 r.

W Przemyślu, 11 bm. odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych i zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność.
Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku.
Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia.
11 listopada uroczystości rozpoczęły się Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem, pocztów sztandarowych, kompanii honorowej Wojska Polskiego, Salezjańskiej Orkiestry Dętej i chóru „Magnificat” w Bazylice Archikatedralnej.
Po Mszy św. odbył się przemarsz ulicami miasta w trakcie, którego złożono kwiaty przy popiersiu i tablicy poświęconych marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Dalsza część uroczystości odbyła się przy pomniku Orląt Przemyskich.
Tu po odegraniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi na maszt, do zebranych zwrócił się poseł Andrzej Matusiewicz, poseł Marek Rząsa, Lucyna Podhalicz – przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu oraz Prezydent Miasta Robert Choma. Ceremoniał uzupełnił apel pamięci i salwa honorowa, po których delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Kwiaty składają: Stanisława Żak, Bronisław Klepacki, Krystyna Hańczuk.

Podobne wpisy

Click to listen highlighted text!