Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME

„ZAPAL ZNICZ WYWIEZIONYM”  

Sybiracy Pamiętają – Pamiętaj i TY

11 lutego 2017 roku Sybiracy i mieszkańcy Przemyśla dla upamiętnienia ofiar  pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir 10 lutego 1940 roku i trzech kolejnych deportacji zapalili tradycyjnie znicze na nieczynnej rampie kolejowej w dzielnicy Przemyśl – Bakończyce.
Już po raz kolejny żyjący Sybiracy czynią ten gest pamiętając o tych, którzy zginęli w różnych zakątkach Syberii i Kazachstanu, Pamiętają o tym, gdyż sami byli ofiarami reżimu stalinowskiego, choć mieli wówczas po kilka lat. Pamiętają – szczególnie mieszkańcy powiatu przemyskiego – tę tragiczną noc 10 lutego 1940 roku. Przychodząc co roku na nieczynną rampę kolejową bolesne miejsce w ich życiowym losie chcą przekazać młodemu pokoleniu pamięć o losach Polaków w czasie II wojny światowej. Chcą by te białe karty historii dziś po części zapisane ich losami na nowo nie stały się białymi.
Pamięć o ofiarach czterech masowych deportacjach Polaków nie może zostać wytarta z historii narodu polskiego. Pamiętajmy o tym i starajmy się zapalić znicz dla tych, których groby są gdzieś w tajgach Syberii, w stepach Kazachstanu i innych zakątkach, gdzie nikt nie zapali światełka na ich grobie, szczególnie w rocznicę masowych deportacji.

Click to listen highlighted text!