Menu Zamknij

„Poranek Patriotyczny” – losy Sybiraków w walce o Polskę. 15.02.1017 r.

Poranek Patriotyczny” cóż to jest?

Powrót do bolesnej przeszłości czy pragnienie przekazania młodszemu pokoleniu wiedzy historycznej często ukrywanej, wytartej z kart historii a tak ważnej dla narodu polskiego i uczestników tych wydarzeń – Sybiraków.

„Poranek Patriotyczny” – żywa lekcja historii, spotkanie młodzieży z Sybirakami.

15 lutego w Centrum Kulturalnym w Przemyślu – podobnie jak w ubiegłych latach – odbyło się spotkanie Sybiraków z młodzieżą szkół przemyskich i powiatu przemyskiego. Luty jest miesiącem, w którym Sybiracy powracają wspomnieniami do pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir 10 lutego 1940 roku.

Tematem przewodnim tegorocznego „Poranka Patriotycznego” – żywej lekcji historii były losy Żołnierzy Sybiraków w armii gen. Wł. Andersa i gen. Z. Berlinga. Czcząc pamięć żołnierzy Sybiraków pomysłodawczyni scenariusza Pani Stanisława Żak – Sybiraczka i Pani Lidia Kiełczyńska – Sybiraczka chciały przypomnieć i utrwalić w pamięci młodego pokolenia historię tworzenia z polskich Zesłańców i ich walkę o Polskę.

Podczas spotkania przedstawiono też losy przemyskich Sybiraków: Bronisława Klepackiego i jego rodziny, losy rodziny Kołodziejów i rodziny Bystrzyckich. Członkowie tych rodzin szlakiem bojowym szli walcząc i pragnąc powrotu swojego i swoich rodzin z deportacji na Sybir.

Pani Teresa Paryna – przemyska pisarka – przeczytała m.in. wiersz o Katyniu a Tadeusz Szczerbaty – aktor teatru „Fredreum” zaprezentował wybrane wiersze Mariana Jonkajtysa – Sybiraka.

Przygotowana na to spotkanie – żywą lekcję historii – sala widowiskowa w Centrum Kulturalnym w Przemyślu zapełniła się 280 osobami – uczniami szkół średnich. Sybiracy dziękują Centrum Kulturalnemu w Przemyślu za okazaną pomoc w przygotowaniu żywej lekcji historii a Dyrektorom szkół, Nauczycielom i uczniom za tak liczne uczestnictwo w spotkaniu z Sybirakami.

Podobne wpisy