Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
Menu Zamknij

XVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku. 08.09.2017 r.

Już po raz siedemnasty odbył się w Białymstoku Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Motto tegorocznego marszu to: „Ojczyzna w naszych sercach i pamięci”.

Dzień marszu, 8 września, rozpoczął się świętą liturgią w Katedralnej Cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, a następnie uczestnicy kolejnej części uroczystości zgromadzili się przy Pomniku Katyńskim. Po wysłuchaniu hymnu państwowego zebranych przywitał przewodniczący Podlaskiej Wojewódzkiej Rady Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź.

Po zapaleniu zniczy pamięci i złożeniu wspólnego wieńca od mieszkańców Białegostoku, duchowni obrządku katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego odmówili modlitwę ekumeniczną.

Przemarsz uczestników do kościoła pw. Ducha Świętego odbył się ulicami: Świętojańską, Branickiego, Piastowską. W Marszu Pamięci wzięło udział około 12 tys. osób, w tym niezwykle licznie uczniowie szkół podstawowych i średnich, harcerze oraz Polacy z Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi (300 osób), Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady. Ulicami miasta wraz z uczestnikami przeszło 250 pocztów sztandarowych.

Mszę świętą celebrował JE abp prof. dr hab. Edward Ozorowski, natomiast homilię wygłosił kapelan białostockich Sybiraków ks. prałat Józef Wiśniewski – przekazał również pozdrowienia i życzenia od krajowego kapelana Sybiraków ks. Zdzisława Banasia.

Przy pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka został odegrany hymn państwowy i odśpiewany przez ppłk. Jerzego Abramowicza Hymn Sybiraków.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił wiceprezydent Adam Poliński. Do uczestników marszu zostały skierowane listy od prezydenta RP Andrzeja Dudy, prezes Rady Ministrów Beaty Szydło, prezesa IPN Jarosława Szarka. Przemawiał marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński. Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko przedstawił w swoim wystąpieniu rys historyczny o deportacji Polaków i ich gehennie na zesłaniu.

Modlitwa ekumeniczna w intencji zmarłych Sybiraków poprzedziła apel pamięci – w zawołaniu smoleńskim przypomniany został sekretarz generalny Związku Sybiraków Edward Duchnowski, który zginął w katastrofie w 2010 r.

Po salwie honorowej nastąpił ceremoniał składania kwiatów – w imieniu Sybiraków wieniec złożył prezes Zarządu Głównego Kordian Borejko w asyście osób towarzyszących, przedstawiciele władz naczelnych RP, a najbardziej wzruszającym momentem było złożenie kwiatów przez kurator Jadwigę M. Szczypiń z delegacją uczniów.

Zapalenie zniczy przez harcerzy zakończyło oficjalne uroczystości związane z XVII Międzynarodowym Marszem Pamięci Zesłańców Sybiru, ale jeszcze długo po tym gromadziły się grupy Sybiraków przy pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka, odczytując tabliczki umieszczone na Ścianie Pamięci, poświęcone tym, którzy tam pozostali, jak i tym, którzy odeszli na wieczną wartę po powrocie do ojczyzny.

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/3RXcEFpMLnYjIkLs1

Na zdjęciu: przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków Krystyna Hańczuk, Stanisław Hańczuk, Maksymilian Pawliszak, Stanisława Żak oraz Irena Halwa z Oddziału jarosławskiego i Jolanta Hryniewicka z Oddziału białostockiego.

Podobne wpisy

Click to listen highlighted text!