Menu Zamknij

Uroczystość organizowana przez społeczność Szkoły Podstawowej Nr 15 w Przemyślu przy „Ścianie straceń”. – 15.09.2017 r.

15 września 2017 r. przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków wzięli udział w uroczystości, która odbyła się pod ścianą straceń a przygotowanej przez Szkołę Podstawową Nr 15 w Przemyślu upamiętniającą zagładę mieszkańców Przemyśla i Żurawicy oraz w ramach obchodów 78. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę.

29 listopada 1943 r. Niemcy rozstrzelali w tym miejscu 10 więźniów, mieszkańców Przemyśla i Żurawicy. Członków ruchu oporu ale też cywili. Egzekucja byłą zemstą za atak polskiego podziemia na znajdującą się tutaj fabrykę wagonów produkującą na potrzeby frontu. Zamordowani spoczywają we wspólnej mogile na Cmentarzu Zasańskim. Pomnik przy ul. Lwowskiej w Przemyślu znajduje się dokładnie w miejscu, w którym wykonana została egzekucja. Zachowała się ściana, przed którą zabito Polaków.

W swoim przemówieniu sekretarz Zarządu Oddziału Związku Sybiraków Marian Boczar powiedział: „ Żyjących świadków tej tragicznej historii jest coraz mniej. Bolesne jest to, że odchodzą. My musimy pamiętać o tym, że o prawdzie historycznej trzeba mówić. Dziękuję młodzieży i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej Nr 15, że przypominają historię i przygotowują takie uroczystości”.

Podobne wpisy