Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
Menu Zamknij

Dzień Sybiraka i 78. rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę. 17.09.2017 r.

W Przemyślu 17 września br. w strugach ulewnego deszczu Sybiracy i mieszkańcy miasta obchodzili Dzień Sybiraka i 78 rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną odprawioną w kościele o.o. Karmelitów Bosych pod przewodnictwem ks. ppłk Marcina Kwiatkowskiego Kapelana Garnizonu Przemyśl z udziałem Kompani Honorowej Straży Granicznej, Pocztów Sztandarowych, Salezjańskiej Orkiestry Dętej „Augustino”.

Po Mszy św. uczestnicy w asyście Kompanii Honorowej i orkiestry przeszli ulicami miasta pod pomnik upamiętniający „Zesłańców Sybiru i Ofiary Katynia” przy ul. Wyb. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Podniesiono flagę państwową, odegrano Hymn i Marsz Sybiraków.

Podczas uroczystości odczytano list Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego a głos zabrali: Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, Poseł na Sejm RP Wojciech Bakun, Prezydent Miasta Przemyśla.    W

imieniu Zarządu Oddziału Związku Sybiraków – sekretarz oddział Marian Boczar. W swoim wystąpieniu powiedział: „Dzisiejszy dzień jednym z tych dni, w którym Sybiracy wspomnieniami powracają do wydarzeń jakie miały miejsce w czasie 4 masowych deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu oraz trudnych lat po zakończeniu II wojny światowej. Ból w tym dniu nie omija Rodziny Katyńskie, bo nie sposób mówić  o ludobójstwie w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie, Bykowni i wielu innych miejscach, gdzie zamordowano kwiat polskiej inteligencji. (…) Dzisiejsza uroczystość przy pomniku upamiętniającym „Zesłańców Sybiru i Ofiary Katynia”  ma przypomnieć o naszej przeszłości, która to wiedza ma być przekazywana w przyszłości”.

Tadeusz Szczerbaty aktor Teatru „Fredreum” odczytał Apel Pamięci. Oczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową.

Na zakończenie przybyłe delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatowe.

Podobne wpisy

Click to listen highlighted text!