Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
Menu Zamknij

XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku. 7.09.2018 r.

W Białymstoku odbył się  XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. 
Mimo podeszłego wieku na Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru licznie stawili się Sybiracy i ich rodziny, przyjechali z najdalszych stron Polski i świata, w tym z Kanady, obecni byli żołnierze i harcerze, kombatanci, przedstawiciele władz i młodzież. Wszyscy uczcili pamięć setek tysięcy Polaków deportowanych w głąb ZSRR. Podczas XVIII Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który przeszedł ulicami Białegostoku, w tym roku szczególnie upamiętnili tych, którzy szli przez „Sybir do Niepodległej” W Marszu uczestniczyli Członkowie Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu wraz z Pocztem Sztandarowym i Przedstawiciele Władz Gminy Orły.
Główne uroczystości rozpoczęły się przy Pomniku Katyńskim, gdzie wartę honorową pełnili żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, policjanci, harcerze oraz uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi. Po odegraniu hymnu państwowego prezes Zarządu Oddziału ZS w Białymstoku Tadeusz Chwiedź przywitał przybyłych gości, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa, organizacji kombatanckich, a przede wszystkim Sybiraków i młodzież. 
przemówieniu Prezes białostockiego Oddziału Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedż powiedział m.in.:Szanowni zebrani. Motto dzisiejszego Marszu jest bardzo bogate. W setną rocznicę odzyskania niepodległości koniecznym jest aby z tamtych dawnych lat o ofiarach Sybiru przypomnieć bowiem ich walka i ofiara życia na naszą wolność również miała wpływ. Przypomnienie to jest konieczne i z innych powodów bowiem jak powiedział Marszałek Józef Piłsudski „Naród, który traci pamięć o swojej przeszłości przestaje być narodem staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmującym dane terytorium”.Wydarzenia agresji Związku Sowieckiego na Polskę zapoczątkowały niewyobrażalne cierpienia obywateli Polski. Tragizm Golgoty Wschodu to dzisiaj wymiar także pojednania – jest to rzecz bardzo trudna. (…) Jedynie zgoda i pojednanie jest właściwą drogą do szczęśliwego życia współcześnie. Taką cenę płacili Polacy za wolność i suwerenność. O tym młodzi powinni koniecznie wiedzieć. Niech cierpienia i ofiara najwyższa Zesłańców Sybiru będą zapisane w dziejach historii Polski ku chwale Ojczyzny i dla pamięci przyszłych pokoleń.(…) Wszechmogący Boże spraw aby ofiary wiary męki i śmierci Polaków, zamęczonych i zamordowanych na nieludzkiej ziemi były przestrogą dla przyszłych pokoleń….”.

Wspólny wieniec pod Pomnikiem Katyńskim złożyli prezes Zarządu Oddziału ZS w Białymstoku Tadeusz Chwiedź, Jolanta Małgorzata Markiewicz z Rodziny Katyńskiej w Białymstoku oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XVIII Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru prezydent Tadeusz Truskolaski, drugi wieniec złożyli przedstawiciele Rady Miejskiej Białegostoku. Zapalono znicze.

Duchowni trzech obrządków – katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego pobłogosławili uczestników Marszu.

Po ekumenicznej modlitwie za ofiary Sybiru, złożeniu wieńców i zapalonych zniczów, zgromadzeni przeszli ulicami Białegostoku do kościoła p.w. Ducha Świętego, gdzie została odprawiona Msza św., której przewodniczył abp Edward Ozorowski.

Po Mszy św. zgromadzeni przeszli pod Pomnik – Grób Nieznanego Sybiraka. Tam odmówione zostały modlitwy za zmarłych Sybiraków przez duchownych wyznania katolickiego, prawosławnego i protestanckiego.
Miały też miejsce wystąpienia okolicznościowe Prezydenta miasta, wojewody, marszałka województwa podlaskiego i Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków Pana Kordiana Borejko. Minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera list skierowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę do uczestników XVIII Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru oraz poinformował, że w Kancelarii Prezydenta zostały zakończone prace nad projektem ustawy substytucyjnej (odszkodowawczą) obejmującej rekompensaty dla Sybiraków za pobyt na zesłaniu.

Duszpasterze wojskowych ordynariatów Wojska Polskiego katolicki, prawosławny i ewangelicko-augsburski odmówili modlitwę za poległych i zesłanych.

Żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego odczytali apel pamięci i oddali salwę honorową.

Uroczystość zakończyła ceremonia składania kwiatów. W imieniu wszystkich Sybiraków wieniec pod pomnikiem Grobem Nieznanego Sybiraka złożyli prezes Kordian Borejko, wiceprezes Wacław Mandryk, skarbnik Czesław Żukowski i wiceprzewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej Roman Janik.

Galeria zdjęć:  https://photos.app.goo.gl/WB6vtphdR5BAzfdn807

Poczet Sztandarowy Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu. Edward Kroczek, Andrzej Stawarz, Stanisław Hańczuk.
Prezes białostockiego Oddziału Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedż 

 

Podobne wpisy

Click to listen highlighted text!