Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME

Uchwałą Sejmu RP z 2013 r., 17 września jest obchodzony jako Dzień Sybiraka.

17 września 2018 r. w Przemyślu odbyły się obchody 79. Rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele o.o. Karmelitów z udziałem Pocztów Sztandarowych, Salezjańskiej Orkiestry Dętej „Augstino”, Sybiraków, kombatantów i mieszkańców miasta w intencji ofiar sowieckiej agresji oraz zmarłych i żyjących Sybiraków. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prałat Stanisław Czenczek.

W homilii powiedział: „Dzisiaj po tylu latach, kiedy gromadzą się tutaj młodzi ludzie ze Sztandarami szkół, jest orkiestra, są politycy, wojsko, poczty sztandarowe różnych organizacji i z taką wielką pompą modlimy się wspominając dzień, który jest dniem hańby, zdrady ale pochylamy się nad prawdą historyczną, to rzeczywiście trzeba powiedzieć, że czasy się zmieniły. Prawda o Katyniu czy Sybirze przebiła się do świadomości Polaków. Dzisiaj tę prawdę możemy poznawać i o niej mówić ale też spłacać należny hołd tym, którzy tę historię tworzyli jako bohaterowie walczący i jako Ci, którzy zostali pohańbieni przez zdradę(…).

Po nabożeństwie odbył się przemarsz ulicami miasta pod pomnik „Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia”, gdzie rozpoczęła się druga część uroczystości.

Przy pomniku odegrano Hymn Państwowy i Hymn Sybiraków. Modlitwę za zmarłych odmówił duszpasterz przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu ks. prałat Jan Mazurek i prawosławny kapelan ordynariatu polowego ks. prot. płk Jerzy Mokrauz.

Głos zabrała Poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, Poseł Andrzej Matusiewicz, Poseł Wojciech Bakun.

Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma powiedział: „…Dzisiaj, gdy 17 września oficjalnie uznany jest Dniem Sybiraka i Ofiar Katynia szczególnie serdecznie witam i pozdrawiam Państwa rodziny Sybiraków, rodziny Ofiar katyńskich. Czcimy dzisiaj tych, którzy wrócili i jeszcze żyją a także tych, którzy tam pozostali i w kolejnych pokoleniach jak mogą pielęgnują to  co bliskie naszej tradycji, historii i religii. Jak mogą i jak im pozwala tamtejszy ustrój i ustawodawstwo. Szczególny hołd i wdzięczność jesteśmy winni Wam żyjącym ale też pamiętamy o tych, których nie ma, o których pamięć powoduje, że jesteśmy dzisiaj tutaj (…). Przez te wszystkie lata byliśmy, zaświadczamy, że Przemyśl pamięta i pamiętał będzie”.

W imieniu Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu głos zabrała Pani Krystyna Zwierkowska – członek Zarządu. W wystąpieniu powiedziała: „…Przypominanie o ważnych dziejowych faktach z historii naszej Ojczyzny jest naszym obowiązkiem i koniecznością!!!.  Tak o tym mówił marszałek Józef Piłsudski:

„Naród, który traci pamięć o swojej przeszłości przestaje być narodem! Staje się zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”.  Pomni słów Marszałka, przypominamy każdego roku los Zesłańców i Ofiar Katynia. Dla upamiętnienia ich losu powstał ten pomnik i nie przypadkowo są w nim zjednoczone odiary Sybiru i Katynia.  W Katyniu zginęli nasi ojcowie i bracie wzięci do niewoli po klęsce wrześniowej. Na Sybir „powędrowały” ich Rodziny. Zesłani w pierwszej masowej deportacji 10 lutego 1940 r. i późniejszych zsyłkach aż do końca 1956 r. A więc połączył ich ten sam wróg – totalitaryzm sowiecki (…).

Aktor teatru „Fredreum” Pan Tadeusz Szczerbaty  odczytał wiersze przemyskiej poetki Pani Teresy Paryny „Sybiracy” – wiersz dedykowany Sybirakom przemyskim oraz „Kateńska ballada” i „Syberia tylko kwiaty”.

Podczas uroczystości członkowie przemyskiego Oddziału otrzymali wyróżnienia. Odznakę Honorową Sybiraka: Elżbieta Maniecka, Eugeniusz Egierd, Jak Kozioł i Józef Wilk.  Srebrną Odznakę za Zasługi otrzymała Jadwiga Maszczak a Złotą Odznakę za Zasługi otrzymała Krystyna Zwierkowska i Stanisław Lula.

Tadeusz Szczerbaty odczytał Apel Pamięci a ppor. Konrad Kozłowski z 5 Brygady Strzelców Podhalańskich odczytał Apel Pamięci, po którym oddano salwę honorową.

Na zakończenie uroczystości przy pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze. Salezjańska Orkiestra Dęta „Augustino” uświetniła całą uroczystość.

Poczet Sztandarowy przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków. Od lewej: Krzysztof Góral, Mariusz Piwko, Edward Kroczek

Salezjańska Orkiestra Dęta „Augustino”

ks. prałat Jan Mazurek i prawosławny kapelan ordynariatu polowego ks. prot. płk Jerzy Mokrauz.
Tadeusz Szczerbaty – aktor teatru „Fredreum”

Pani Krystyna Zwierkowska

Członkowie przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków wraz z młodzieżą szkolną. Galeria zdjęć:   https://photos.app.goo.gl/VztsadXaDR8BKAz37  

 

 

Click to listen highlighted text!