Menu Zamknij

„Nasze drogi do wolności – w hołdzie bohaterom”. Akademia w Gimnazjum nr 1 w Przemyślu z okazji 100 rocznicy niepodległości Polski.

29 października 2018 r. w budynku gimnazjum nr 1 im. Orląt Przemyskich w Przemyślu odbył się program artystyczny pt. „Nasze drogi do wolności – w hołdzie bohaterom”. Przygotowany z okazji jubileuszu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczniowie przedstawili wzruszający program słowno-muzyczny, w którym ukazane zostały dzieje walk o niepodległość od pierwszego rozbioru Polski poprzez I wojnę światową, walki o Przemyśl w 1918 roku, II wojnę światową, Katyń, tragedię rodziny Ulmów oraz losy żołnierzy niezłomnych w osobach rotmistrza Witolda Pileckiego
i Danuty Siedzikówny aż po czasy Solidarności 1980 roku.

Na wstępie programu jedna z uczennic –Oliwia Szwed mówiła: „Nie ma już wśród nas niestety żadnego ze świadków tamtych czasów i wydarzeń. Natomiast my pragniemy dziś złożyć im hołd, pokazać, że pamiętamy i czcimy ich heroiczny wysiłek i poświęcenie. Tak jak walka każdego z żołnierzy marszałka Piłsudskiego/ każdego Orlątka / miała przynieść wielki cel odzyskania niepodległości tak samo nasza młodzież pragnie dołożyć dzisiejszy występ do wspólnego dzieła upamiętnienia wszystkich bohaterów”.

Na spotkanie przybyli m.in. przemyska poetka Teresa Paryna, Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków Stanisława Żak i sekretarz Marian Boczar. Zgromadzeni byli pod wielkim wrażeniem niezwykłej lekcji historii oraz talentu artystycznego uczniów.

Podobne wpisy