Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
Menu Zamknij

„Musimy wiedzieć, Musimy mówić, Musimy pamiętać”. Obchody 79. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Bachowie.

Pod takim hasłem 8 lutego 2019 r. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Bachowie upamiętnili, tych, którzy 10 lutego 1940 r. zostali przymusowo deportowani na Sybir. Ze wsi Bachów w tę symboliczną tragiczną noc sowieci wysiedlili prawie wszystkich mieszkańców. W uroczystościach udział  wzięli przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków w osobach Stanisława Żak – prezes Zarządu, Joanna Preiss – wiceprezes, Marian Boczar – sekretarz i Jan Filozof – członek Zarządu.  Obecni byli przedstawiciele Urzędu Gminy Krzywczy Pan Wacław Pawłowski, Radny Rady Gminy Krzywcza Pan Zdzisław Urban, Prezes Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”
w Ruszelczycach Pani Jolanta Zawada, Sołtys wsi Bachów Józef Opałka.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele w Bachowie, którą odprawił i homilię wygłosił ks. Rafał Kapuściński.

W homilii powiedział: „Dzisiaj gromadzimy się w świątyni w Bachowie i osobiście, i w łączności z naszymi braćmi i siostrami, którzy doświadczyli gehenny Syberii. Ich dramat, i tych wszystkich, którzy ucierpieli w skutek wojny wynikał z tego, że ówcześni przywódcy nie chcieli słuchać Pana Boga. Postawili sobie na miejsce Pana Boga i próbowali utworzyć świat według swoich zasad. Po wkroczeniu sowietów na tereny Rzeczpospolitej bardzo szybko rozpoczęły się represje wobec obywateli polskich. Organizowano masowe wywózki głównie na Syberię. Stając dzisiaj przed Panem Bogiem chcemy – z taką pełną świadomością – podziękować za życie i za utrudzenie zesłańców, za świadectwo jakie żyjący jeszcze dają nam młodemu pokoleniu. To świadectwo zawiera nie tylko wymiar cierpienia ale przede wszystkim to świadectwo ma wymiar wiary. Ta wiara pomogła tamtym ludziom przetrwać trudny czas”.

Po Mszy św. zgromadzeni przeszli do obelisku, który znajduje się przy budynku szkoły, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

W budynku szkoły przybyłych na uroczystość przywitał Dyrektor Szkoły im. Sybiraków Pan Józef Chruścicki.

Wójt Gminy Krzywcza Pan Wacław Pawłowski w swoim wystąpieniu powiedział: „Szanowni Państwo pamięć jest najważniejsza. Kilka lat temu Szkoła przybrała imię Sybiraków. Mam nadzieję, że pamięć o Sybirakach będzie utrwalana co roku i nigdy nie zostanie zapomniana przez tę miejscowość. Należy pamiętać o bohaterach tamtych czasów II wojny światowej”.

Odśpiewano Hymn Państwowy i Marsz Sybiraków a uczniowie przedstawili w programie artystycznym historię deportacji Polaków na Sybir w latach 1940 – 1956. Odczytane były fragmenty wspomnień Zesłańców m.in. Pani Wincentyny Król z Bachowa. Program ten był przepełniony tak ogromną nutą zadumy i wspomnień, że wyciskał łzy na oczach zebranych a obecni Zesłańcy tych łez nie kryli.

Po części artystycznej głos zabrała prezes przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków Stanisława Żak. Z ogromnym wzruszeniem dziękowała dzieciom za przygotowanie i przedstawienie historii zesłań Polaków. Łamiącym się głosem powiedziała, że doczekała się chwili, że to nie Ona będzie opowiadała o zesłaniach ale będzie siedziała i słuchała tego jak młode pokolenie opowiada o zesłaniach. Do podziękowań dołączyła się Joanna Preiss – wiceprezes Zarządu Oddziału.

Na pamiątkę, na ręce Dyrektora Szkoły Pana Józefa Chruścickiego przekazano podziękowania, książkę i przygotowany przez Zarząd Główny Związku Sybiraków kalendarz na 2019 rok.

 

Msza św. w kościele filialnym w Bachowie.
Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Bachowie
Społeczność szkolna
Kwiaty składa Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Bachowie w asyście uczennic. 

Wójt Gminy Krzywcza Wacław Pawłowski
Galeria zdjęć:  https://photos.app.goo.gl/SwuaUBsLjR7g9aQB7

 

Podobne wpisy

Click to listen highlighted text!