Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME

13 kwietnia br. w Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, w których uczestniczyli członkowie przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków. Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Kapelana Garnizonu Przemyśl mjr Rafała Kaproń została odprawiona w kościele o.o. Karmelitów Bosych za tych, którzy zostali pomordowani w Katyniu, za tych, którzy zginęli na „nieludzkiej ziemi”.

Kazanie wygłosił o. Piotr Krupa przeor. Powiedział:

„Drodzy Siostry i Bracia.

Po co jest Polska? – pyta profesor .

Polska jest po to by przeszkadzać imperium, bo potężne siły zła jakie dysza żądza panowania nad innymi i poniewierania słabszymi od ponad 300 lat potykają się o Polskę. Bywało, ze wrogowie nasi dogadywali się nad konająca Polska rozrywając ja miedzy siebie.

Gdy walczyliśmy na polach bitew z dwoma wrogami w tym samym czasie na „nieludzka ziemie” wywożono oficerów wojska polskiego, urzędników, policjantów, profesorów wyższych uczelni, inżynierów, duchownych i leśników by ich bestialsko mordować. Również i po wojnie wiele wysiłku wkładali mordercy używając do tego, niektórych Polaków
o zdeprawowanych sumieniach by ukryć prawdę o ludobójstwie na polskich więźniach Kozielska, Starobielska, Ostaszkowa i innych miejsc kaźni jest dużo straszniejsza niż myślimy. Dlatego liczba zamęczonych Polaków być może przekracza 70 tysięcy. Katyń był zemsta za zwycięstwo Polski w roku 20-tym gdy czerwona nawala ruszyła na Europe ale na drodze stanął polski żołnierz broniąc kontynentu przed zaraza komunizmu. Przecież wielu zamęczonych brało udział w tamtej wojnie. Dodatkowo dla upokorzenia zwłok obchodzono się z nimi w odrażający sposób okradając je i bezczeszcząc. W Charkowie jeżdżono spychaczem po zwłokach naszych braci mieszając ciała, krew i resztki mundurów w jedna miazgę. Do dziś na przykład w Pakiratkach i Miednoje wiele ofiar nie doczekało się identyfikacji (…).
Dziwne i pełne tajemnic są śmierci najlepszych Twoich synów Matko Polko. Począwszy od Gibraltaru przez Katyń, bestialskie rzezie Wołynia o ostatnio
o Smoleńsk. Bo jedne groby jeszcze nie opłakane, łzy matek i zon nieobeschnięte, jeszcze zbrodniarzy nie nazwano po imieniu a tu już następne zbrodnie.

Oj coś za dużo tych niewyjaśnionych tajemnic nam się nazbierało. Widocznie nauczeni historia bardzo się nas boja ci ze wschodu i z zachodu. Boja się wiary Polaków, umiłowania, honoru i wolności skoro raz po raz stajemy się obiektem bezwzględnej agresji a wrogowie
z jakiejkolwiek by strony nie nadchodzili niezmiennie stosowali te sama trojaka metodę (…).

Mamy obowiązek upominać się o uszanowanie naszej kultury narodowej, byśmy nie musieli kochać najpierw inne narody a Polskę na końcu i tylko od święta. W imię odpowiedzialności za śmierć niewinnych, którzy za Polskę ginęli winniśmy robić rachunek sumienia z obecnej, współczesnej nam Ojczyzny i pytać słowami poety: „Czy ześ Ty, Polsko rozum postradała, że nie szanujesz krwi za Ciebie wylanej i nie budzą Twego sumienia jęki braci w kazamatach mordowanych, ze ku upadkowi doprowadzić Cię to może”.

Kiedy Ty przejrzysz na oczy Ojczyzno moja? Pytać na trzeba jaki jest ten dzisiejszy patriotyzm? Ilu jeszcze Polaków kieruje się świętym prawem naszych ojców, którzy mówili, ze prawdziwym bogactwem człowieka jest stan ducha i umysłu a nie grubość portfela. Dlaczego pozwalamy by ateizm niszczył to co polskie. Skąd bierze się agresja ludzi promujących sodomskie zboczenia, których zwierzęta by się nawet wstydziły. Rozzuchwalonych bezkarnością w poniżaniu tych, którzy wiarę i miłość Ojczyzny otwarcie wyznają.

Tak rozpasana swoboda niszczy przecież podstawy kraju bo z tych samych powodów upadło wiele już imperiów. W imię wiec troski o przetrwanie narodu wołać nam trzeba do ludzi postawionych na piedestałach słowami kaznodziei narodowego ks. Piotra Skargi: „Nie bądźcie poprawiaczami Boga i tysiącletniej mądrości narodu. Nie obrażajcie tego co w narodzie święte. Z walki z Bogiem i z poniewierania wartościami nie czyńcie programu dla Polski bo dzieje narodu nie zaczęły się wczoraj i Polska nie potrzebuje pouczania co jest dobre a co złe”. Niech wiec skończy się wpędzanie nas w kompleksy, ze nie pasujemy do świata gdy upominamy się o cywilizacje zżycia bo to od Polski właśnie Europa i świat winien się uczyć wiary w Boga, szacunku dla ojca, matki, starszego człowieka i kapłana oraz co znaczy honor, bo za te wartości ojcowie nasi ginęli.

Młodzieży nasza. Poznawajcie dzieje Ojczyzny, przechowujcie patriotyzm i dumę narodowa bo jeśli dla doraźnych zysków zdradzicie te świętości to niespokojne będziecie mieli noce dopóki żyć będziecie i nie zaznacie szczęścia wysługując się obcym, bo prochy ojców sądzić was będą z wiary w Boga i z miłości do Polski.”

Po Mszy św. nastąpiło złożenie kwiatów pod tabliczkami z nazwiskami pomordowanych.

We Mszy św. uczestniczyli: delegacja przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków z Panią Prezes Stanisławą Żak, poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, Wojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Sekretarz Miasta Przemyśla Dariusz Łapa, Wicestarosta Przemyski Marek Kudła,  Radni Rady Miejskiej w osobach: Małgorzaty Gazdowicz, Moniki Różyckiej i  dr hab. Andrzeja Zapałowskiego, przedstawiciele służb mundurowych i wielu innych zaproszonych gości oraz mieszkańców Przemyśla.

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/mWzn9GWEBVKgTvLq7

Click to listen highlighted text!