Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME

W dniu 3 maja 2019 r. w Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji. 228 lat temu została uchwalona druga na świecie a pierwsza w Europie Konstytucja.

Uroczystość upamiętniająca to wydarzenie, w którym udział wzięli Członkowie przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków wraz z Pocztem Sztandarowym rozpoczęła się Mszą św. koncelebrowaną w intencji Ojczyzny oraz o błogosławieństwo i wszelkie dary Ducha św. dla rządzących i dla wszystkich obywateli. Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Michalik były metropolita przemyski i abp Eugeniusz Popowicz metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

Oprawę Mszy św. dokonał chór „Magnificat” i Salezjańska Orkiestra Dęta „Augustino”.

Po Mszy św. w strugach deszczu zgromadzeni na uroczystości przeszli na wzgórze zamkowe, gdzie przy hymnie państwowym została wciągnięta na masz flaga. Odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową.

Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

Msza św. w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu
Poczet Sztandarowy Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu Od lewej: Krzysztof Góral, Mariusz Piwko, Janusz Bobko
228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w Przemyślu
Kwiaty składają: Stanisława Żak – Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków, Antoni Blecharczyk i Jadwiga Maszczak
228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w Przemyślu
Na zdjęciu: Stanisława Żak, Andrzej Zapałowski, Mieczysław Kasprzak
Click to listen highlighted text!