Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME

Pod takim tytułem 10 czerwca 2019 r. odbył się pierwszy z dwóch zaplanowanych „Poranków Patriotycznych” – spotkań Sybiraków z młodzieżą.
Słuchaczami i widzami pierwszego „Poranka” byli uczniowie szkół podstawowych Przemyśla i powiatu przemyskiego.
Założeniem spotkania było upamiętnienie losów Zesłańców Sybiru oraz ich udział w dążeniach do odzyskania niepodległości Polski.
Spotkanie otworzył Marian Boczar – sekretarz Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu witając przybyłych i wprowadzając w tematykę spotkania „Przez Sybir do Niepodległej”.
Po zaproszeniu na scenę przedstawicieli Sybiraków z Oddziału przemyskiego tj. Panią Stanisławę Żak – Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków, Pana Antoniego Blecharczyka i Pana Mieczysława Tłuczka w postawie stojącej zgromadzeni odsłuchali Hymn Sybiraków.
Dalszą część spotkania poprowadziła Pani Stanisława Żak.
Zaprezentowano wspomnienia Zesłańców co było wprowadzeniem do filmu „Na nieludzką ziemię” zrealizowanego na podstawie wspomnień przemyskich Sybiraków w rekonstrukcji historycznej, która odbyła się 28 lutego 2010 r.
Bezpośrednio po filmie Marian Boczar przedstawił historię powstania i działalności Związku Sybiraków a uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu – współorganizator Poranka – pod opieką nauczycieli: Pana dr Marcina Dumy, Pani Moniki Góruk, Pana Łukasza Cebeńko zaprezentowali program słowno – muzyczny mówiący o zesłaniach na Sybir na przestrzeni wieków.

Podsumowaniem spotkania była historia Żołnierzy – Sybiraków i ich udział odzyskania niepodległości. W krótkim wystąpieniu przypomniano o żołnierzach Sybirakach i ich walkach o wolną Ojczyznę zaczynając od historii V Dywizji Sybirackiej, Samodzielnego Korpusu Kaukaskiego, armii gen. Władysława Andersa oraz I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki utworzonej w Sielcach nad Oką.

Honorowymi Gośćmi byli Sybiracy oraz przedstawiciele Władz Miejskich.

Spotkanie z młodzieżą Dofinansowano ze Środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Współorganizatorami spotkania byli:
Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu
Centrum Kulturalne w Przemyślu
Szkoła Podstawowa Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu

 

Spotkanie rozpoczął Marian Boczar oraz od lewej: Stanisława Żak, Mieczysław Tłuczek, Antoni Blecharczyk

w pierwszych rzędach obecni Sybiracy, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Przemyślu i Sympatycy Związku Sybiraków. W dalszych rzędach młodzież szkół podstawowych.
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu wraz z nauczycielami Panią Moniką Góruk i Panem Marcinem Dumą.
Na zdjęciu: Stanisława Żak, Mieczysław Tłuczek, Antoni Blecharczyk
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A Mickiewicza w Przemyślu
Przemawia wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza Maria Młynarska
przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Przemyślu, przedstawiciele Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, Grono Pedagogiczne i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 im. Adama Mickiewicza.
Click to listen highlighted text!