Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME

W dniu  28 czerwca 2019 roku Pani Paulina  Pustelnik obchodziła 100-ną rocznicę urodzin,
|a jej starsza siostra Józefa Raczycka świętowała 102-gą rocznicę urodzin.
Pani Paulina, mając  22 lata, została wywieziona 10 lutego 1940 r. podczas masowej deportacji Polaków na Sybir razem z rodzicami oraz rodzeństwem na Ural, w okolice miejscowości  Swierdłowsk.
Matka Pani Pauliny zmarła z głodu i wycieńczenia na zesłaniu i jej bezimienny grób pozostał na „nieludzkiej ziemi”.
Po około 2 latach dramatycznych przeżyć na Sybirze, Pani Paulina i jej siostra Józefa  zostały przesiedlone do Uzbekistanu. Tam spędziły kolejne 2 lata ciężko pracując w kołchozie. Dopiero po 6 latach zesłania Pani Paulina  z ojcem i starszą siostrą Józefą powróciła do Polski, osiedlając się w okolicy Lidzbarka Warmińskiego.
W 1958 roku Zesłańcy powrócili w rodzinne strony.
Obecnie  obie siostry – Sybiraczki mieszkają w Dynowie przy ul. Bartkówka pod opieką córki Pani Józefy – Heleny i jej męża Zdzisława Wandasów. 
Obie Panie, Józefa Raczycka i Paulina Pustelnik są Członkiniami Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu.
W 100-lecie urodzin Pani Pauliny i 102-giej rocznicy urodzin Pani Józefy, Szanowne Jubilatki odwiedzili Sybiracy z przemyskiego Oddziału  Związku Sybiraków – Prezes Oddziału Stanisława Żak, Wiceprezes Joanna Preiss, Członek Zarządu Mieczysław Tłuczek oraz Sekretarz Oddziału Pan Marian Boczar, który jako Członek Zarządu Głównego Związku Sybiraków na ręce Jubilatki z okazji setnej rocznicy Jej urodzin wręczył list gratulacyjny od Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie.
Na urodzinowej uroczystości  byli obecni przedstawiciele władz Dynowa – Burmistrz Miasta Dynowa Zygmunt Frańczak oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Dynowie  Anna Nowicka – Hardulak .

„Z okazji  wspaniałego Jubileuszu życzymy Pani Paulinie i Pan Józefie dużo zdrowia, szczęśliwych lat w gronie najbliższych  oraz  Bożego błogosławieństwa na kolejne lata życia”!

Na zdjęciu: Stanisława Żak, Pani Paulina Pustelnik – Jubilatka, Joanna Preiss
Na zdjęciu: Anna Nowicka-Hardulak – Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Dynowie, Pani Paulina Pustelnik – jubilatka, Zygmunt Frańczak – Burmistrz Miasta Dynowa.
Na zdjęciu Pani Józefa Raczycka (102 lata) wśród przybyłych na uroczystość.
– Dostojna Jubilatka z córkami Pani Józefy Raczyckiej. 

Click to listen highlighted text!