Menu Zamknij

76. Rocznica Rzezi Wołyńskiej. „Nie o zemstę ale o pamięć wołają Ofiary” . Uroczystości w Przemyślu.

W 1943 r. ukraińscy nacjonaliści dokonali ludobójstwa na Polakach na Wołyniu. Zbrodnie na Polakach były dokonywane niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem: ludzi palono żywcem, wrzucano do studni, używano wideł i siekier, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią.
Badania podają, że tylko jednego dnia, 11 lipca, mogło zginąć około 8 tyś. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Za przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej bezpośrednią odpowiedzialność ponosi główny dowódca UPA Roman Szuchewycz.

W rocznicę tych krwawych wydarzeń 11 lipca 2019 r., w Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające Ofiary mordu, w których uczestniczyli członkowie przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków wraz z Pocztem Sztandarowym. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. koncelebrowaną odprawioną w kościele o.o. Karmelitów Bosych, której przewodniczył o. Piotr Krupa.
Po Mszy św. zgromadzeni udali się na Cmentarz Wojskowy, gdzie przy Krzyżu Wołyńskim kontynuowano obchody. Złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze.

76. Rocznica Zbrodni Wołyńskiej

Modlitwę za pomordowanych odmówił ks. prałat Stanisław Czenczek
Znicze składają: Krystyna Hańczuk, Stanisława Żak, Edward Kroczek, Jadwiga Maszczak
Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/HDdSfr2vaovwJov2A

 

Podobne wpisy