Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME

W dniu 30 sierpnia 2019 r. przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków wzięli udział w otwarciu wystawy „Ukradzione dzieciństwo” 

Wystawa, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Pokazuje, jak wyglądało ich życie, a także jak zmieniło się w czasie wojny. Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę. Ekspozycja odnosi się do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/fDs57YySXEvsieNSA

Otwarcie wystawy – „Utracone Dzieciństwo” w Przemyślu
Otwarcia wystawy dokonał dr. Dariusz Iwaneczko dyrektor IPN w Rzeszowie.  

Stanisława Żak – prezes Oddziału Związku Sybiraków przypomniała o gehennie Zesłańców   

Odczytano wspomnienia Pani Danuty Rusinowskiej.

Otwarcie wystawy uświetnił występ przedszkolaków

 

 

 

Click to listen highlighted text!