Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
Menu Zamknij

Uroczystość organizowana przez społeczność Szkoły Podstawowej Nr 15. “Ściana straceń” przy ul. Lwowskiej w Przemyślu. 17.09.2019 r.

17 września br. w 80. Rocznicę wybuchu II wojny światowej i napaści Związku Sowieckiego na Polskę przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków, Marian Boczar, Krystyna Hańczuk, Edward Kroczek, Andrzej Stawarz wzięli udział
w uroczystości patriotycznej, która odbyła się przed „Ścianą Straceń” w Przemyślu przy ul. Lwowskiej a przygotowaną przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu.
Miejsce to upamiętnia zagładę mieszkańców Przemyśla i Żurawicy, członków ruchu oporu ale tez cywili. Przeprowadzona w tym miejscu egzekucja była zemstą Niemców za atak polskiego podziemia na znajdującą się tutaj fabrykę wozów, produkującą na potrzeby frontu.

Przybyłych powitał Dyrektor Szkoły Pan Artur Mykita, wśród nich byli: przedstawiciele Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, Stowarzyszenia Polaków i Osób Represjonowanych przez III Rzeszę, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Więźniów Politycznych.

Uczniowie w montażu słowno-muzycznym przypomnieli ważne wydarzenia z okresu II wojny światowej. Po programie głos zabrała Pani Bronisława Bełtkiewicz, która reprezentuje poszkodowanych przez III Rzeszę niemiecką w Okręgu podkarpackim.
Marian Boczar – sekretarz przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków powiedział:
Po raz kolejny młodzież Szkoły Podstawowej Nr 15 z Przemyśla przygotowana przez nauczycieli w krótkiej, zwięzłej formie przekazała nam wiedzę historyczną. Serce się raduje gdy słyszymy, że są nauczyciele z pasją i Szkoły z pasją, które tę wiedzę historyczną przekazują a co najważniejsze Patriotyzm wlewają w młode serca. Musimy pamiętać o historii naszej Ojczyzny, tego co doświadczyli nasi przodkowie by nigdy więcej nie było wojny, byśmy mogli spokojnie w wolnej i niepodległej Ojczyźnie żyć”.

Zaproszone osoby z rąk uczennic otrzymały symboliczne różyczki w podzięce za przybycie, które następnie zostały złożone pod ścianą straceń wraz zapalonymi zniczami.

Zgromadzonych wita Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiericza Pan Artur Mykita

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyslu
Bronisława Bełtkiweicz – Stowarzyszenie Poszkodowanych przez III Rzeszę
Marian Boczar – sekretarz Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu

Kwiaty i znicze składają Krystyna Hańczuk, Marian Boczar, Mieczysław Tłuczek

Podobne wpisy

Click to listen highlighted text!