Menu Zamknij

„Niech lew mieszka w waszych sercach” – z archiwum rodzinnego Jerzego Kostiuka.

26 września 2019 r. w Archiwum Państwowym w Przemyślu w ramach obchodów 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyło się otwarcie wystawy, której tytuł nosi nazwę „Niech lew mieszka w waszych sercach”.

Tymi słowami gen. Władysław Anders przed bitwą o Monte Cassino zagrzewał swoich żołnierzy do walki. Żołnierze – w większości Zesłańcy Sybiru – sumiennie rozkaz wypełnili i walczyli odnosząc zwycięstwa. Wśród członków przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków jest Bohater tamtych wydarzeń Pan major Jerzy Kostiuk.

W ramach realizowanego przez Archiwum projektu ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ  Pan Jerzy Kostiuk podzielił się z mieszkańcami Przemyśla swoimi prywatnymi fotografiami i wspomnieniami z czasów wojny. Podczas spotkania zachęcał wraz  ze swoim wnukiem, Pawłem do dbania o rodzinne pamiątki i włączenia się w jego ideę pozostawiania świadectw i dzielenia się  nimi.. Wydarzenie ubogaciły pieśni żołnierskie w wykonaniu zespołu „Szarotki”, który działa przy 5. Batalionie Strzelców Podhalańskich. Pełnym wzruszenia momentem było wysłuchanie pieśni „Czerwone maki…„. Wówczas na apel naszego Bohatera wszyscy zgromadzeni przyjęli postawę stojącą.

 

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/KBWuQGSZPdzCMcQV8
Otwarcie wystawy Jerzego Kostiuka – Sybiraka
Jerzego Kostiuka – Sybirak, wspomnienia

Na zdjęciu: Antoni Blecharczyk, Jerzy Kostiuk, Stanisława Żak, Bronisława Bełtkiewicz
Na zdjęciu: Jadwiga Maszczak, Edward Kroczek, Stanisława Żak, Bronisława Bełtkiewicz, Teresa Staś.  

 

Podobne wpisy