Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME

26 września 2019 r. w Archiwum Państwowym w Przemyślu w ramach obchodów 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyło się otwarcie wystawy, której tytuł nosi nazwę „Niech lew mieszka w waszych sercach”.

Tymi słowami gen. Władysław Anders przed bitwą o Monte Cassino zagrzewał swoich żołnierzy do walki. Żołnierze – w większości Zesłańcy Sybiru – sumiennie rozkaz wypełnili i walczyli odnosząc zwycięstwa. Wśród członków przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków jest Bohater tamtych wydarzeń Pan major Jerzy Kostiuk.

W ramach realizowanego przez Archiwum projektu ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ  Pan Jerzy Kostiuk podzielił się z mieszkańcami Przemyśla swoimi prywatnymi fotografiami i wspomnieniami z czasów wojny. Podczas spotkania zachęcał wraz  ze swoim wnukiem, Pawłem do dbania o rodzinne pamiątki i włączenia się w jego ideę pozostawiania świadectw i dzielenia się  nimi.. Wydarzenie ubogaciły pieśni żołnierskie w wykonaniu zespołu „Szarotki”, który działa przy 5. Batalionie Strzelców Podhalańskich. Pełnym wzruszenia momentem było wysłuchanie pieśni „Czerwone maki…„. Wówczas na apel naszego Bohatera wszyscy zgromadzeni przyjęli postawę stojącą.

 

Otwarcie wystawy Jerzego Kostiuka – Sybiraka

Jerzego Kostiuka – Sybirak, wspomnienia

Na zdjęciu: Antoni Blecharczyk, Jerzy Kostiuk, Stanisława Żak, Bronisława Bełtkiewicz

Na zdjęciu: Jadwiga Maszczak, Edward Kroczek, Stanisława Żak, Bronisława Bełtkiewicz, Teresa Staś.  

 

Kategorie: WYDARZENIA

Click to listen highlighted text!