Menu Zamknij

„Przez Sybir do Niepodległej” – poranek patriotyczny – lekcja historii.

Pod takim tytułem 27 września 2019 r. odbył się drugi zaplanowanych „Poranków Patriotycznych” – spotkań Sybiraków z młodzieżą.
Słuchaczami i widzami drugiego „Poranka” byli uczniowie szkół ponadpodstawowych Przemyśla i powiatu przemyskiego.
Założeniem spotkania było upamiętnienie losów Zesłańców Sybiru oraz ich udział
w dążeniach do odzyskania niepodległości Polski, upamiętnienie wydarzeń lokalnych mających zasięg ogólnopolski. Podczas spotkania została zaprezentowana wiedza historyczna dotycząca okresu powstawania naszej Niepodległej Ojczyzny na początku dwudziestego wieku oraz proces odzyskania suwerenności Polski po roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym dziewiątym.
Jako Sybiracy stawiamy sobie za cel uwypuklenie tych wydarzeń dotyczących odzyskania i utrzymania niepodległości Polski, w których brali udział zesłańcy. Przypomnieliśmy o historycznych zrywach niepodległościowych Polaków w okresie zaborów, gdy Państwo Polskie nie istniało . Wyjaśniliśmy skąd wzięła się prawie stutysięczna liczba ludności o polskich korzeniach na Syberii, Kaukazie i innych częściach Rosji. Przedstawiliśmy udział żołnierzy Sybiraków służących w V Dywizji Sybirackiej, samodzielnym Batalionie Kaukaskim; walki młodzieży o niepodległość Przemyśla  „Orląt Przemyskich” i „Lwowskich” podczas wojny polsko – ukraińskiej
w latach 1918/1919.
Szczególnie zwróciliśmy uwagę na fakty z najnowszej historii Polski dotyczące masowych zesłań Polaków podczas drugiej wojny światowej .
Opowiedzieliśmy o losie Zesłańców — Sybiraków z lat 1940 /41 z Przemyśla oraz okolicznych miejscowości powiatu przemyskiego. Jest to część najnowszej historii naszej małej ojczyzny — Podkarpacia. Przedstawiliśmy udział Zesłańców okresu drugiej wojny światowej, żołnierzach służących w Armii gen. Andersa i gen. Zygmunta Berlinga, w walkach o wyzwolenie Polski, o niepodległość naszej Ojczyzny.
Ukazane zostały sylwetki żołnierzy Niezłomnych walczących o niepodległość Polski
w latach 1944 -1956 na terenie Podkarpacia takich jak Władysław Koba , Michał Zyga i inni.
Nasze spotkanie z młodzieżą to żywa lekcja historii naszej Małej Ojczyzny, która jednocześnie jest historią ogólnopolską.

Spotkanie otworzył Marian Boczar – sekretarz Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu witając przybyłych i wprowadzając w tematykę spotkania „Przez Sybir do Niepodległej”.
Po zaproszeniu na scenę Pani Stanisławy Żak – Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków i Pana Tadeusza Szczerbatego w postawie stojącej zgromadzeni odsłuchali Hymnu Sybiraków
Dalszą część spotkania poprowadziła Pani Stanisława Żak.
W trakcie spotkania został wyświetlony film pt: „Orlęta bronią przemyskiego gniazda”, – reżyseria i scenariusz Agnieszka Niemiec. Film wyprodukowany przez TVP Historia. Wydarzenie było utrwalane przez TVP 3 Rzeszów, Telewizję „Toya” i Radio „Fara”.

Honorowymi Gośćmi byli Sybiracy oraz przedstawiciele Władz Miejskich.
W spotkaniu wzięło udział 280 uczniów.

Spotkanie z młodzieżą Dofinansowano ze Środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Współorganizatorami spotkania byli:
Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu
Centrum Kulturalne w Przemyślu
II Liceum Ogólnokształcące im. K. Morawskiego w Przemyślu.

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/CeA3md6tcXbCgYJ8A

Spotkanie otworzył Marian Boczar – sekretarz Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu
Zproszeni Goście, Sybiracy i młodzież

Wprowadzenie w lekcję historii zrobiła Stanisława Żak – prezes Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu
Poranek Patriotyczny – żywa lekcja historii – wrzesień 2019

Podobne wpisy