Menu Zamknij

Otwarcie ścieżki edukacyjnej „IV Rozbiór Polski”.

14 grudnia 2019 r. przemyski Oddział Związku Sybiraków dokonał otwarcia ścieżki edukacyjno-historycznej „IV Rozbiór Polski”, którą wybudował w ramach otrzymanego dofinansowania ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” z projektu „Przez Sybir do Niepodległej”.
Wytyczenie szlaku – ścieżki edukacyjnej „IV Rozbiór Polski”– wzdłuż rzeki San ma informować o układzie Ribbentrop – Mołotow z sierpnia 1939 r. oraz o 17 września 1939 r., agresji ZSRR na Polskę, początku zesłańczej gehenny Polaków na Sybir, o ustaleniu granicy na rzece San i podziale Polski (Przemyśla) pomiędzy III Rzeszę i ZSRR – o tzw. IV rozbiorze Polski.
Na szlaku o długości ok. 3 km jest ustawionych 7 tablic zawierających daty i miejsca deportacji ze szczególnym uwzględnieniem miejsc walk i wydarzeń historycznych o zasięgu ogólnonarodowym oraz wydarzeń ważnych dla historii naszego miasta i regionu. Przez dobór tematów odnoszących się do historii naszej „małej Ojczyzny” dążymy do budowania postaw patriotyzmu.
Tablice zostały umieszczone w ważnych miejscach naszego miasta, w których następowały kluczowe wydarzenia dla jego mieszkańców dotyczące okresu II wojny światowej. Początek szlaku to tablica przy schronie bojowym na stoku Parku Miejskiego. Następne tablice ustawiono przy: Pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia, Klasztorze sióstr Benedyktynek na Zasaniu, pomniku Orląt Przemyskich, Schronie bojowym naprzeciw Galerii Sanowa. Ostatnia tablica została umieszczona przy nieczynnej rampie kolejowej na Bakończycach —w miejscu skąd odchodziły transporty deportowanych mieszkańców Przemyśla i okolic na Syberię.
Na każdej z tablic został umieszczony tekst opisujący ważne wydarzenie historyczne dotyczące naszego miasta, umieszczono zdjęcie terenu oraz kod QR za pomocą którego można uzyskać dostęp do tłumaczeń tekstu na język: angielski, niemiecki, rosyjski.
Otwarcie szlaku nastąpiło przy pomniku poświęconym „Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia” tam zgromadzonych przywitała Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków Pani Stanisława Żak i Pan Mirosław Majkowski Prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. Wśród przybyłych osób byli Sybiracy, przedstawiciele Archiwum Państwowego w Przemyślu w osobach Dyrektor Archiwum Pani Elżbieta Laska i Pani Agnieszka Bobowska-Hryniewicz, Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Przemyślu Pan Janusz Łukasiewicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza Pan Artur Mykita z nauczycielami Marcinem Dumą i Moniką Góruk, nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ojca św. Jana Pawła II w Krównikach.
Zgromadzeni zwiedzili schron półkaponierę artyleryjską (do ostrzału bocznego jednostronnego). Dwukondygnacyjny obiekt wyposażony był w dwa stanowiska dział artyleryjskich kal. 76,2 mm oraz dwa stanowiska dla ręcznych karabinów maszynowych kal. 7,62 mm (jeden do obrony zapola). Kierunek ostrzału z tego schronu skierowany był na zachód wzdłuż linii granicznej na rzece San.
Każda kolejna odwiedzona na szlaku tablica to kolejne uzupełnienie faktów historycznych o Przemyślu i losie Zesłańców Sybiru.
Otwarcie ścieżki było ostatnim zadaniem w ramach realizowanego projektu „Przez Sybir do Niepodległej”.
Dziękujemy wszystkim współpartnerom Archiwum Państwowemu w Przemyślu, Wydziałowi Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Wydziałowi Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Przemyskiemu Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K., Szkole Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu, Młodzieżowemu Domowi Kultury w Przemyślu, II liceum Ogólnokształcącemu im. K. Morawskiego w Przemyślu za pomoc w realizacji zadań z Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Galeria zdjęć:  https://photos.app.goo.gl/FRhW8XPdfeeRaBQT8

Tablice IV Rozbiór Polski

Tablica na nieczynnej rampie kolejowej Przemyśl – Bakończyce

 

 

 

 

 

Podobne wpisy