Menu Zamknij

10 lutego 1940 r. – „Pamiętamy. Stacja Medyka” – 80. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir z Medyki.

Dla uczczenia pamięci deportowanych i 80. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir we wsi Medyka w powiecie przemyskim 9 lutego 2020 r. odbyła się plenerowa rekonstrukcja historyczna przedstawiająca deportacje Polaków na Sybir z tej przygranicznej miejscowości.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. odprawionej w tutejszym kościele, której przewodniczył ks. dr. Marcin Kapłon, a homilię wygłosił ks. Mariusz Ryba, który rozpoczął słowami: „Odeszli zabrani przemocą z uścisków domowych pieleszy. We łzach powiezieni gdzieś nocą, może ich podróż ucieszy (…)” zaczerpniętymi z wiersza ks. Łukasza Krzanowskiego. Wskazał, że w dzisiejszych czasach nie możemy zapominać o wydarzeniach odnoszących się do deportacji na Sybir.
Po nabożeństwie zgromadzeni uczestnicy uroczystości w towarzyszeniu orkiestry dętej z Medyki przeszli pod dom na posesji nr 83. W tym miejscu rozpoczęła się rekonstrukcja przeprowadzona w oparciu o historię mieszkańca Medyki deportowanego 10 lutego 1940 r. z tej miejscowości. Tym zesłańcem jest Pan Stanisława Opałki obecnie mieszkający w U.S.A.
W pierwszym scenie pokazano brutalne wyciąganie z domów skazanych na zesłanie, ładowanie ich na furmankę. Spod posesji ruszył pochód „aresztowanych” Zesłańców z Medyki. Podczas kolejnych przystanków marszu milczenia do grupy dołączali następni zesłańcy – mieszkańcy Medyki – dźwigający tobołki i walizki. Pochód
w milczeniu z zapalonymi zniczami dotarł na stacje kolejową Medyka. Tam odbył się ostatni akt rekonstrukcji.
Przed budynkiem stacji PKP w Medyce odśpiewano hymn Polski, odczytano list od Pana Stanisława Opałki. Głos zabrał wójt Gminy Medyka pan Marek Iwasieczko, dziękując organizatorom i uczestnikom rekonstrukcji za ich pracę.
Na zakończenie odśpiewano Rotę, złożono kwiaty i zapalone znicze.

W sobotnie popołudnie w Gminnym Centrum Kulturalnym w Medyce odbył się pokaz filmu „Na nieludzką ziemię” i zostały wygłoszone okolicznościowe odczyty zaproszonych gości w tym: Tomasza Berezy z rzeszowskiego IPN i dr. Adama Rafała Kaczyńskiego. Podczas spotkania otwarto wystawę poświęconą zsyłce na Wschód.
W uroczystości uczestniczyły sybiraczki mieszkanki Medyki – Pani Danuta Sura
i Pani Helena Pawłucka oraz przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków Stanisława Żak, Andrzej Stawarz, Maria i Roman Rydzikowie, Mieczysław Tłuczek, Jadwiga Maszczak i Marian Boczar.

Msza św. w intencji Ofiar odprawiona w kościele parafialnym w Medyce 

Grupa rekonstrukcyjna przed domem na posesji nr 83
Przybyli na uroczystość a wśród nich członkowie przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków 
Rekonstrukcja historyczna przy budynku na posesji nr 83 w Medyce

Rekonstrukcja deportacji mieszkanców Medyki 10 lutego 1940 r.
Rekonstrukcja deportacji mieszkańców Medyki 10 lutego 1940 r.

Rekonstrukcja deport

Stacja kolejowa Medyka
Galeria zdjęć:    https://photos.app.goo.gl/crvFYVS4iiEjrujs5

 

 

 

 

 

Podobne wpisy