Menu Zamknij

Losy zesłańców Sybiru – spotkanie w Archiwum Państwowym w Przemyślu.

26 lutego br. w Archiwum Państwowym w Przemyślu odbyło się spotkanie upamiętniające losy Polaków zesłanych na Sybir w 80. rocznicę pierwszych wywózek. Przybyłych powitała Dyrektor pani mgr Elżbieta Laska wraz z pracownikami. Gośćmi spotkania była uczestniczka tamtych wydarzeń Pani Stanisława Żak i potomkowie zesłańców Pani Anna Kluska
z Dybawki i Marian Boczar. Pani Stanisława Żak przedstawiła swoje wspomnienia z okresu zesłania do Chabarowska w latach po II wojnie św., Pani Anna Kluska zaprezentowała wspomnienia swoich rodziców z zesłania w okresie II wojny z symboliczną datą zesłania 10 lutego 1940 r a Marian Boczar opowiedział o podróży jego i jego mamy Janiny w październiku 1991 roku do miejsca zesłania rodziny w rej. Aksubajewski, obł. Mołotowska.
Relacje uzupełni pokaz multimedialny zawierający dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz przekazane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.
Związek Sybiraków dziękuje Archiwum Państwowemu w Przemyślu za zorganizowanie spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu.
Organizatorami spotkania byli: Archiwum Państwowe w Przemyślu, Związek Sybiraków Oddział  w Przemyślu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Przemyślu.

Dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu Elżbieta Laska
Uczestnicy spotkania w tym uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu
Stanisława Żak – prezes Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu
Anna Kluska córka Zesłańców z Dybawki
Marian Boczar – sekretarz Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu
Na zdjęciu m.in. Elżbieta Laska, Stanisława Żak, Anna Kluska, Marcin Duma -wiceprzewodniczący Towarzystwa Historycznego w Przemyślu, Marian Boczar, Krystyna Czajkowska – Przewodnicząca przemyskiej Rady Pożytku Publicznego. 

Podobne wpisy