Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME

Jubileusz 60-lecia święceń ks. Tadeusza Patera

W niedzielę 12 lipca 2020 roku, na Mszy św. o godzinie 11.30 ks. Tadeusz Pater – obchodził Jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich.

Od wielu lat Ks. Tadeusz gościł na spotkaniach opłatkowych i uroczystościach sybirackich. Jubilatowi życzymy wielu lat w zdrowiu i błogosławieństwa Bożego w dalszej posłudze. Zasłużony kapelan Kresowian. 

Ks. Tadeusz Pater urodził się w Rumnie w województwie lwowskim w 1933 r., gdzie spędził dzieciństwo. Jako jedenastoletnie dziecko był świadkiem ogromnej tragedii, kiedy w nocy z 2 na 3 czerwca 1944 r. ukraińscy nacjonaliści z OUN-UPA zamordowali kilkudziesięciu mieszkających tam Polaków. Poczucie obowiązku wobec tych ofiar mobilizowało go do podejmowania wielu znaczących inicjatyw, mających na celu ocalenie od zapomnienia tej strasznej tragedii.

W 1994 r. ks. Pater był inicjatorem i organizatorem uczczenia 50. rocznicy mordu na polskich mieszkańcach Rumna. Efektem jego starań było zorganizowanie 17 września 1994 r. uroczystego upamiętnienia ofiar zbrodni w tej miejscowości, połączonego z poświęceniem krzyża i tablicy na mogile pomordowanych Polaków. Jest też redaktorem dwóch tomów wspomnień zatytułowanych „Oczyma i sercem. Wieś Rumno w latach 1939- 1945”. Inną publikacją ks. Patera jest książka „Rumno w województwie lwowskim. Księga rodzin polskich w latach 1910-1945”. Na jej przygotowanie poświęcił aż 11 lat.

Jubileusz 60-lecia święceń ks. Tadeusza Patera
Przewiń na górę
Click to listen highlighted text!