Menu Zamknij

81. rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę i Dzień Sybiraka. 17 września 2020 r.

81 lat temu, we wrześniu 1939 roku, Przemyśl stał się miastem granicznym pomiędzy dwoma agresorami – mocarstwami: niemieckim i sowieckim. Stało się tak na mocy podpisanego paktu Ribbentro-Mołotow, zawartego pomiędzy hitlerowską III Rzeszą i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. 

Przebiegająca przez środek miasta rzeka San stała się granicą. Przemyśl był podzielony na strefę niemiecką i radziecką. Taka sytuacja trwała do czerwca 1941 r., do czasu zaatakowania przez Niemcy Rosji. 

W Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę i Dzień Sybiraka. Rozpoczęły się one Mszą św. koncelebrowaną, odprawioną w intencji ofiar agresji sowieckiej na Polskę, za zmarłych i żyjących Sybiraków oraz za poległych żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali życie w obronie odrodzonej Rzeczypospolitej w bitwie z bolszewikami w dniu 16 września 1920 r. pod Dydiatynem zwanym polskimi Termopilami. Mszy św. przewodniczył duszpasterz przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków ks. prałat Jan Mazurek a homilię wygłosił ks. prałat Stanisław Czenczek. W homilii powiedział: 

Po nabożeństwie zgromadzeni przeszli ulicami miasta przed pomnik upamiętniający Zesłańców Sybiru i Ofiary Katynia. Na placu zgromadziły się delegacje władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych. Kompania Honorowa Wojska Polskiego, Poczty Sztandarowe, Sybiracy, kombatanci, młodzież przemyskich szkół i mieszkańcy miasta. Dzwonem umieszczonym na pomniku rozpoczęto drugą część uroczystości. Odegrano Hymn Państwowy i podniesiono flagę państwową na maszt. Nierozłącznym akcentem każdej uroczystości sybirackiej w Przemyślu jest odegranie i odśpiewanie Hymnu Sybiraków. 

Na początku uroczystości głos zabrała prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu Pani Stanisława Żak:

Głos zabrał wicemarszałek województwa podkarpackiego Pan Piotr Pilch

oraz Prezydent Miasta Przemyśla Pan Wojciech Bakun

Listy okolicznościowe do organizatorów uroczystości wystosowali: Pani Anna Szmidt-Rodziewicz – minister, poseł na Sejm RP, Pani Elżbieta Łukacijewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Pan Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego i Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki. 

Uczeń II Liceum Ogólnokształcącego Aleksander Zarębiński wygłosił wiersz Artura Oppmana pt: „List z Sybiru”. Następnie Pan Tadeusz Szczerbaty odczytał Apel Pamięci. Dla upamiętnienia ofiar agresji sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka odczytany został Apel Poległych oraz oddana salwa honorowa. Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły przed pomnikiem kwiaty i zapalili znicze. 

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/PizR9itaa3zoPNUz8

 

 

Podobne wpisy