Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
Menu Zamknij

Sybiracy u Żołnierzy 1 Batalionu Czołgów  w Żurawicy

W dniu 8 lutego 2021 r. przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków – prezes Stanisława Żak i sekretarz Marian Boczar, na zaproszenie dowództwa
1 Batalionu Czołgów w Żurawicy koło Przemyśla, gościli w jednostce wojskowej. Spotkanie z żołnierzami zorganizowano dla upamiętnienia 81. rocznicy masowej deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu dokonanej podczas II wojny światowej przez stalinowski reżym.

Uczestniczący w spotkaniu żołnierze mieli możliwość obejrzenia filmu pt: „Udział Żołnierzy Sybiraków na frontach II wojny światowej”.  Film przybliżył widzom losy żołnierzy – sybiraków (zesłańców, łagierników), którzy różnymi drogami zmierzali do Buzułuku, do tworzącej się w 1941 r. formacji woskowej pod dowództwem gen. Władysława Andersa, noszącej nazwę Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, a potocznie nazwanej Armią Andersa oraz do powstającej w 1943 r. w pod dowództwem gen. Zygmunta Berlinga w Sielcach nad Oką 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki.

Po filmie Marian Boczar przedstawił słuchaczom historię zesłań Polaków na przestrzeni wieków aż do końca 1956 r., a Stanisława Żak opowiedziała o  aresztowaniu przez NKWD swego ojca, skazaniu go na 10 lat pobytu w GUŁAGU i o losie swojej rodziny deportowanej w 1949 r. z terenu dawnej II Rzeczypospolitej do Chabarowskiego Kraju.

Spotkanie  Sybiraków z żołnierzami upamiętniono na zdjęciach.

Członkowie przemyskiego Oddziału z Dowódca 1. Batalionu czołgów – ppłk Rafałem Kluzem

Podobne wpisy

Click to listen highlighted text!