Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME

81. rocznica zbrodni katyńskiej – Pamiętamy.

13 kwietnia 1943 r. niemieckie radio podało informację o odkryciu w miejscowości Kosogory grobów polskich oficerów zamordowanych przez żołnierzy radzieckich. Polacy zginęli od strzałów w tył głowy. W dwa dni później radio w Moskwie nadało komunikat mówiący, iż „oszczercy Goebbelsa rozpowszechniali podłe wymysły”. Miejsce straceń zostało odkryte przez Niemców w lutym 1943 r. Zaprowadził ich tam Iwan Kisielew, chłop z pobliskiej wsi Gniezdowo. W Lesie Katyńskim oficerowie NKWD rozstrzelali 4143 polskich jeńców z obozu w Kozielsku. 17 kwietnia rząd polski w Londynie poprosił Międzynarodowy Czerwony Krzyż o zbadanie sprawy. Jednocześnie z taką prośbą zwrócili się do tej organizacji Niemcy.

W 81. rocznicę tych wydarzeń w Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary mordu w Katyniu i innych miejscach zbrodni, w których udział wzięli przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków.  Rozpoczęły się Mszą św. w intencji ofiar w kościele o. o. Karmelitów Bosych a przewodniczył jej o. Krzysztof Górski – Przeor, który przywitał przybyłych słowami: „Gromadzimy się, by rozważać słowa, które są dla nas ważną rzeczywistością. Słowa: Ojczyzna, bohater, pamięć, patriotyzm. Dzisiaj uczcijmy pamięć bohaterów naszej Ojczyzny. Uczcimy pamięć Tych, którzy oddali za naszą Ojczyznę życie. Nie można złożyć większej ofiary, a my, chrześcijanie, o tym wiemy. Módlmy się za pomordowanych w Katyniu”.  Kazanie wygłosił ks. prałat Stanisław Czenczek.

Na zakończenie zespół wokalny z 5 batalionu strzelców podhalańskich zaśpiewał pieśń „Katyń”

i odegrano hymn „Boże coś Polskę…”

Po nabożeństwie zgromadzeni złożyli kwiaty przed z tabliczkami umieszczonymi  w kościele, które upamiętniają pomordowanych w Katyniu. Ciąg dalszej uroczystości odbył się przy Grobie Katyńskim i pomniku „Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia”.

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/VNQdwmLoP8ccGzsv5

Poczet Sztandarowy 5 batalionu strzelców podhalańskich
o. Krzysztof Górski – Przeor i ks. prałat Stanisław Czenczek
Przedstawiciele Rodzin Katyńskich i Związku Sybiraków Oddz. Przemyśl
Zgromadzeni przy pomniku „Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia”. Od lewej: Janusz Zapotocki – Radny Rady Miejskiej Przemyśla, Maciej Kamiński – Przewodniczący Rady Miejskiej Przemyśla, Wojciech Bakun – Prezydent Miasta Przemyśla, Mieczysław Tłuczek – Sybirak, Stanisława Żak – Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, Irena Kawka – Rodziny Katyńskie, Jadwiga Maszczak – skarbnik Oddziału, Maria Rydzik, Roman Rydzik – Sybirak.
81. rocznica zbrodni katyńskiej – Pamiętamy.
Przewiń na górę
Click to listen highlighted text!