Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
Menu Zamknij

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3go Maja.

Przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków oddali hołd twórcom Konstytucji 3-go Maja. 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem ks. Bp Stanisława Jamrozka odprawioną w Bazylice Archikatedralnej w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie delegacje udały się na Wzgórze Zamkowe, gdzie przy głazie upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3-go Maja złożono kwiaty i znicze.

Na Wzgórzu Zamkowym wśród drzew stoi betonowy postument, na którym posadowiony jest głaz. Ten swoisty pomnik został wystawiony w 1891 roku, w setną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na czterech bokach postumentu są wypisane nazwiska zasłużonych w przygotowanie projektu konstytucji :

księdza Hugo Kołłątaja – rektora i reformatora Akademii Krakowskiej i działacza Komisji Edukacji Narodowej,
Ignacego Potockiego – marszałka wielkiego litewskiego,
Stanisława Małachowskiego – marszałka Sejmu Czteroletniego.

Czwarte nazwisko to Jan Dekert – prezydent miasta Warszawy, walczący o prawa mieszczan, który 2 grudnia 1789 r. poprowadził tzw. „czarną procesję”- demonstrację polityczną delegatów z 190 miast Rzeczpospolitej.

Od lewej: Andrzej Stawarz, Krystyna Hańczuk, Stanisława Żak, Roman Rydzik, Maria Rydzik. 

Fot. Andrzej Stawarz

Podobne wpisy

Click to listen highlighted text!