Menu Zamknij

Zginęli, bo byli Polakami. 78. rocznica ludobójstwa na Wołyniu

11 lipca 2021 r., dokładnie w 78. Rocznicę „krwawej niedzieli na Wołyniu” mieszkańcy Przemyśla uczcili pamięć w bestialski sposób zamordowanych Polaków na Wołyniu.
Zbrodnie dokonywane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej objęły przede wszystkim tereny czterech województw przedwojennej Polski: wołyńskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego i lwowskiego. UPA likwidowała Polaków również we wschodnich powiatach województw lubelskiego i poleskiego, aczkolwiek nie w takiej skali jak na Wołyniu, czy w Galicji Wschodniej.

Masowa depolonizacja Wołynia i Galicji Wschodniej była realizowana stopniowo. Od marca 1943 roku dotknęła tereny wzdłuż wschodnich granic II RP, czyli powiaty sarneński, kostopolski, rówieński, zdołbunowski i krzemieniecki. Pomiędzy kwietniem a czerwcem rozszerzyła się na powiaty dubieniecki i łucki, w lipcu na horochowski, kowelski, i włodzimierski, a w sierpniu na znajdujący się na północnym zachodzie powiat lubowelski. Jesienią 1943 roku akcja eksterminacji Polaków rozszerzyła się na tereny Galicji Wschodniej.

Uroczystości w Przemyślu rozpoczęły się Mszą św. w intencji pomordowanych odprawioną w kościele OO. Karmelitów Bosych w Przemyślu. Modlitwie przewodniczył o. Krzysztof Górski, karmelita i przeor przemyskiego konwentu. Na wstępie powiedział:

Homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Czenczek Kapelan Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu.

Wraz z o. Krzysztofem Górskim i ks. prał. Stanisławem Czenczkiem Najświętszą Ofiarę sprawowali: ks. Mieczysław Faruń, salezjanin i o. Władysław Lizun, franciszkanin.

Od lewej: ks. Mieczysław Faruń SDB, o. Krzysztof Górski, ks. Stanisław Czenczek, o. Władysław Lizun

Kolejna część obchodów odbyła się przy Grobie Wołyńskim na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego i modlitwie

nastąpiły okolicznościowe przemówienia:

Posła na Sejm RP Mieczysława Kasprzaka

Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Piotra Pilcha

Starosty Powiatu Przemyskiego Jana Pączka

Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna

Radnego Rady Miejskiej Przemyśla Mirosława Majkowskiego

Zgromadzeni wysłuchali „Litanię Wołyńską

Na zakończenie nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Trzecią część stanowiła modlitwa i symboliczne zapalenie zniczy na Rondzie Ofiar Wołynia, co dokonało się w samo południe. Z tego miejsca wyruszył też Rowerowy Rajd Pamięci Ofiar Wołynia.
Link do zdjęć:  https://photos.app.goo.gl/NvQ2Bg2sq9YfcwLD9

Od lewej: Jadwiga Maszczak, Stanisława  Żak, Maria Sebzda, Mieczysław Tłuczek

 

Podobne wpisy