Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
Menu Zamknij

Pierwszy dzień otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru – zwiedzanie wystawy

W piątek 17 września przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków i Urzędu Gminy Orły, jedni z pierwszych, przekroczyli gościnne progi Muzeum Pamięci Sybiru i zobaczyli wystawę główną, przygotowywaną specjalnie na uroczystość otwarcia muzeum. Po ekspozycji oprowadzali przewodnicy.

Na wystawę wchodzi się przez zabytkowy wagon, którym wywożono ludzi na Sybir. Jest też wyjaśnienie różnicy między słowami „Sybir” i „Syberia”, gdzie Syberia to nazwa geograficzna, a Sybir to miejsca  zsyłek jak m.in. też Kazachstan.

Pierwsza część wystawy rozpoczyna się od dwudziestolecia międzywojennego. Przybliżona jest historia początków II RP i życia na wschodnich ziemiach w tych czasach, a następnie wybuchu II wojny światowej, agresji sowieckiej, okupacji, aresztowań i samych wywózek. Są tu relacje zesłańców opowiadające jak wyglądały zatrzymania czy jak wyglądała podróż i w jakich warunkach odbywały się wywózki.

Na wystawie jest specjalne miejsce, gdzie eksponat jest najważniejszy. To ściana symboliczna, ołtarzowa, na której prezentowane są wyjątkowe eksponaty – pamiątki zabrane na Sybir i przywiezione z  powrotem.

Druga część wystawy, w kontraście do ciemnych kolorów pierwszej opowiadającej o wywózkach, jest biała. To kolor, który wszystkim kojarzy  się z Syberią, krainą geograficzną. Temperatura w tym miejscu jest obniżona o 1,5 st. C, aby zwiedzający mogli także odczuć te zmieniające się warunki.

W tej części, z jednej strony można się dowiedzieć o XIX-wiecznych polskich badaczach tych terenów, z drugiej strony – poznać ciężkie życie  w łagrze ludzi w wywiezionych w latach 40. XX wieku. Tu znajduje się  też ekspozycja dotycząca powrotów oraz symboliczna rzeźba „Ludzie z  lodu”. W muzeum znalazła się też sala ze współczesnymi zdjęciami Sybiraków i ich rodzin rozsianych po całym świecie.

Więcej zdjęć w galerii:  https://photos.app.goo.gl/7m2qMGyoTW8nTaF19

Podobne wpisy

Click to listen highlighted text!